SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Klik: Apple ukázal iPad, ktorý má prekonať počítače

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: SME - Miro Mezei)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Vypočujte si podcast Klik

Témy podcastu:

  • Apple ukázal iPad, ktorý má prekonať počítače
  • Poznáme detaily o nových konzolách
  • Covid 19 vs. tech (tretie kolo)

Apple ukázal iPad, ktorý je vlastne počítač

Apple po dvoch rokoch ukázal štvrtú generáciu iPad Pro. Predávať sa bude za $799 (11-palcový) alebo $949 (12,9-palcový) od 25. marca. Je to presne také, aké by ste od nového iPadu čakali. Je rýchlejší, má krajší displej, silnejší čip, dostatok pamäte na bežné fungovanie a lepší fotoaparát.

SkryťVypnúť reklamu

Najzaujímavejšia na celom ozname ale v skutočnosti je nová klávesnica. Dobíja sa cez USB-C a umožňuje nastaviť displej iPadu do rôznych uhlov. Konečne tiež už nevyzerá ako origami skladačka.

Apple naviac pridal ku klávesnici aj trackpad, čo znamená, že iPad Pro bude mať plnú podporu kurzoru. V nejakej forme fugnuje už dnes, ale nové iPady dokazujú, že Apple to myslí s prerobením tabletu na plnohodnotnú náhradu počítača vážne.

Načítavam video...

Je zaujímavé, že Apple aj Microsoft dospeli počas niekoľkých úprav dizajnu k veľmi podobnému zariadeniu. Microsoft "tabletizoval" tradičné laptopy cez svoju radu Surface zariadení a Apple "laptopizuje" iPady Pro pridaním klávesnice a podporou kurzorov.

Obe firmy sa tak z rôznych smerov dostávajú k tomu, ako bude pravdepodobne vyzerať budúcnosť počítačov strednej triedy. Teda prenosné zariadenia, ktoré sa dajú použiť ako tablet, ale zároveň majú dosť výkonu a ergonomického pohodlia na to, aby nahradili bežný pracovný laptop.

SkryťVypnúť reklamu

(The Verge, The Verge, The Verge)

Microsoft aj Sony ukázali nové konzoly

Dvaja najväčší výrobcovia herných konzol ukázali technické podrobnosti o nadchádzajúcej generácii herných konzol. Zaujímavé je, že obe konzoly robia technologické skoky v dvoch rovnakých a dôležitých oblastiach.

Budú mať rýchle SSD disky veľmi úzko napojené na pamäť a výpočtové jednotky. Konzola sa k celému dátovému úložisku bude správať takmer ako k RAM pamäti.

Samozrejme, nie úplne, ale kód hry bude môcť k dátam pristupovať oveľa rýchlejšie, čo môže znamenať bohatšie prostredie as komplexnejšie hry. V neposlednom rade pôjde aj o zrýchlenie načítania hier.

Načítavam video...

Zdá sa, že Sony (PlayStation 5) aj Microsoft (Xbox Series X) uprednostnili SSD napríklad pred navyšovaním veľkosti RAM, ktorej veľkosť sa od poslednej generácie len zdvojnásobí na 16 GB rýchlej RAMky.

SkryťVypnúť reklamu

Dizajnéri oboch konzol ale zdôrazňujú, že SSD bude mať pre celkový výkon väčší prínos ako by malo navyšovanie RAM bez zrýchlenia úložiska.

Druhým skokom je nová grafická technológia s názvom Ray tracing. V príncípe ide o simuláciu toho, ako sa vo virtuálnom prostredí správa každý jedne lúč svetla.

Výsledkom sú detailnejšie prostredia a bohatší dojem zo sveta, keď hráč sa nepozerá na to, ako dizajnéri scénu v hre umelecky nasvietili, ale na simuláciu svetla vytvorenú prostredím hry. Je to jeden z tých efektov, ktoré musíte vidieť, aby ste ho ocenili.

Načítavam video...

Poslednou zaujímavou vecou je to, koľko snahy a času venovali dizajnéri tomu, aby nové konzoly prehrávali bez problémov aj hry z uplynulej generácie konzol.

Sony aj Microsoft začínajú naplno chápať, že konzoly potrebujú okolo seba vybudovať dlhodobý ekosystém hier a služieb, pričom Microsoft má v tomto ohľade zdanlivo náskok.

SkryťVypnúť reklamu

(Eurogamer, Digital Foundry, Digital Foundry)

Covid 19 vs. tech

Čo všetko malo výpadok:Teams, Switch, Xbox Live, Discord, Zoom, Fortnite, slovenské štátne weby a pravdepodobne aj mnohé ďalšie služby. Karantény po celom svete spôsobujú nával používateľov.

Streamovacie spoločnosti YouTube a Netflix znížia v Európe na najmenej 30 nadchádzajúcich dní kvalitu prenosu, aby predišli preťaženiu internetu a dokázali ďalej používateľom poskytovať svoje služby.

Obe služby zažívajú bezprecedentný nápor záujmu z dôvodu karanténnych obmedzení platných v Európe.

Svoj prenos obmedzia aj Amazon Prime Video, Apple TV+ aj Disney+, ktoré má štartovať 24. marca v Británii, Írsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Rakúsku a Švajčiarsku.

(SME Tech, Reuters)

Správičky

Aké sú technologické trendy na rok 2020? Future Today Institute a futurologička Amy Webb vydali každoročnú štúdiu 'Tech Trends Report', ktorá sa pozerá na celý technologický sektor (od umelej inteligencie po agrotech) a predpovedá, ktoré trendy sa budú akým spôsobom vyvíjať v najbližších rokoch. Dávid vybral vo svojom newslettri niekoľko z nich a popísal ich. (FWIW by David Tvrdon)

SkryťVypnúť reklamu

[Prihláste sa na odber jeho newslettra.]

Ako používať aplikáciu, ktorá má pomôcť spomaliť šírenie koronavírusu? Mobilná aplikácia Zostaň zdravý má spomaliť šírenie koronavírusu. Navrhli ju slovenskí lekári, ktorí sa inšpirovali kolegami z Číny, Južnej Kórey aj Izraelu. Už je dostupná pre zariadenia so systémom Android.Stiahnuť si ju môžete z Obchodu Google Play cez tento odkaz. Verziu pre zariadenia Apple zatiaľ schvaľujú. Aplikácia používateľa navádza otázkamia a v prípade pozitívneho testu upozorní jeho okolie. Čím viac ľudí bude aplikáciu používať, tým bude presnejšia. (SME Tech)

Google úplne ruší svoju developerskú konferenciu I/O. Po zrušení cloudovej konferencie Cloud Next pristúpil Google k radikálnemu kroku a zrušil svoj najväčší event, na ktorom tradične oznamoval veľké novinky. Oficálnym dôvodom je obava o zdravie programátorov a pracovníkov. Najskôr mala byť konferencia virtuálna, avšak aj pri príprave takejto verzie je potrebná značná ľudská koordinácia na pozadí. The Information napríklad tvrdí, že Google už teraz mešká s produktovými novinkami a manažéri hovoria zamestnancom, aby sa sústredili na projekty, ktoré "udržia chod biznisu". (TechCrunch)

SkryťVypnúť reklamu

Disney sprístupnilo nový animovaný film od Pixaru niekoľko dní po premiére. Snímka Onward je už dostupná na digitálne zakúpenie a od apríla bude dostupná na službe Disney+. Ide o druhé veľké filmové štúdio v krátkom čase po Universal Picture, ktoré urýchľuje digitálnu distribúciu. (CNBC)

Videokonferenčné vojny? Microsoft Teams oznámil, že má 44 miliónov denne aktívnych používateľov. Pritom len začiatkom mesiaca oznámil, že ich je 32 miliónov. Avšak raketový rast nezaznamenáva len komunikačná služba Microsoftu. Unikli videá, z ktorých je zrejmé, že za svojho najväčšieho rivala považuje Microsoft službu Zoom, ktorá mala vo februári podľa odhadov 13 miliónov aktívnych používateľov a teraz určite narástli. (VentureBeat)

Všetky podcasty denníka SME

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jesenná vlna by už nemala zaplniť nemocnice.

Hlavný hygienik nepredpokladá zavedenie celoplošných opatrení.


11. aug
K1 Attack lákala na svoje autá aj na autosalónoch.

K-1 Attack bol fenoménom. Ale len krátko.


5 h
Nataša Holinová

Ficovci opomenuli jednu zásadnú vec, lebo sa im nehodí do krámu.


12 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu