Správu sme aktualizovali.
BRATISLAVA. Na obežnej dráhe okolo Zeme sú tisíce starých a nefunkčných družíc. Tento štvrtok v noci hrozila zrážka dvoch z nich.
Na situáciu upozornila začiatkom týždňa spoločnosť LeoLabs, ktorá sleduje vesmírny odpad.
"Potvrdzujeme, že oba nefunkčné satelity okolo seba preleteli bez incidentu," uvádza na twitteri americké Vesmírne veliteľstvo.
Dva satelity sa mali k sebe podľa odhadov priblížiť na pätnásť až tridsať metrov. Šanca na zrážku bola jedna k sto. Keďže ani jeden satelit nie je možné ovládať zo Zeme, nebolo možné upraviť ich dráhu.
Naposledy k zrážke družíc došlo v roku 2009.
Planéte nič nehrozí
Prvou družicou je ďalekohľad IRAS, ktorý vypustili na obežnú dráhu Zeme v roku 1983. Vesmír skúmal prostredníctvom infračerveného žiarenia, ktoré nie je viditeľné. Ako prvý napríklad nasnímal stred našej galaxie.

IRAS má tvar valca s priemerom viac ako dva metre a dĺžkou 3,6 metra. K jeho telu sú pripevnené solárne panely s rozpätím takmer 3,3 metra. Ďalekohľad má hmotnosť približne tisíc kilogramov.
Druhým telesom je menší experimentálny satelit GGSE-4 (tiež označený ako Poppy 5B) s hmotnosťou zhruba 85 kilogramov. Vypustili ho v roku 1967. Vo vesmíre testoval stabilizáciu umelých družíc.
Satelit Poppy 5B má na tele aj vysúvacie osemnásť metrov dlhé kovové tyče.
Priblíženie satelitov na vzdialenosť pätnásť až tridsať metrov "je preto znepokojujúce," napísal na twitteri astronóm Jonathan McDowell z Harvardovho-Smithsonovského strediska pre astrofyziku.
K preletu došlo pri relatívnej rýchlosti takmer pätnásť kilometrov za sekundu. Satelity sa stretli vo výške deväťsto kilometrov nad americkým Pittsburghom vo štvrtok o 00:39h nášho času.
Obyvateľov Zeme by ani prípadná zrážka podľa McDowella neohrozila, úlomky by zhoreli v atmosfére.
Loading
...
Začínajú snahy o upratovanie
"Vesmírne lode doteraz používali úhybné manévre, aby sa vyhli telesám vzdialeným už šesťdesiat kilometrov," vysvetlila pre web ScienceAlert výskumníčka Alice Gormanová z austrálskej Flindersovej univerzity.
Vesmírny odpad na obežnej dráhe Zeme
približne 3500 nefunkčných satelitov
zhruba 5400 telies väčších ako 1 meter
zhruba 34 000 telies väčších ako 10 centimetrov
vyše 130 000 000 telies väčších ako 1 milimeter
Zdroj: ESA
Štvrtkový prelet dvoch družíc bol veľmi tesný, doplnila Gormanová. "Ak sa zrazia, môže vzniknúť veľké množstvo trosiek."
Prípadná zrážka by napríklad úplne zničila satelit GGSE-4.
Nové úlomky na obežnej dráhe by mohli spôsobiť problémy aj funkčným družiciam.
Podľa spoločnosti LeoLabs situácia dokazuje, že do budúcnosti potrebujeme systém na zodpovedné a včasné odstránenie nepotrebných satelitov z vesmíru.
Prvé snahy o vyčistenie obežnej dráhy od odpadkov už prebiehajú.
Testom prešla už sieť na lovenie odpadu. Airbus vyvíja harpúnový systém na lapanie úlomkov. A Európska vesmírna agentúra plánuje v roku 2025 otestovať upratovacieho robota.