SME
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky
PODCAST KLIK

Klik: Ako sa vyhnúť vydieraniu na internete? Nenechajte sa oklamať

Radíme, ako sa bezpečne správať na internete.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: SME - Miro Mezei)

Vypočujte si podcast Klik

Témy podcasty:

  • SPAM
  • Phishing
  • Sociálne inžinierstvo
  • Ako ochrániť email

Pri útokoch na internete ide o formy klamstva, niekedy jednoduchšie, inokedy pomerne sofistikované, ale princíp je rovnaký - útočník vás chce oklamať podaním falošnej informácie a donútiť urobiť niečo, čo by ste inak neurobili.

Napríklad kliknúť na odkaz v správe, ktorá vyzerá akoby ju poslal niekto z kolegov či nadriadený, prípadne rýchlo previesť peniaze za "nesplatenú faktúru".

Skryť Vypnúť reklamu

Dobrým rozpoznávacím znamením falošných správ je, že vytvárajú časový tlak. Útočník sa väčšinou snaží navodiť naliehavú situáciu, aby ste dlho nerozmýšľali nad ničím a dali mu prístup, klikli na odkaz alebo poslali peniaze. Preto sa netreba nechať vystresovať žiadnou podozrivou požiadavkou.

SPAM

Spam alebo nevyžiadaná pošta je forma nevyžiadanej komunikácie, či už prostredníctvom emailu alebo sociálnych sietí. Najčastejšie ide o hromadné rozoslanie.

Základným pravidlom pri nevyžiadanej pošte je neklikať na odkazy ani neotvárať priložené prílohy.

Sociálne inžinierstvo

Sociálne inžinierstvo je formou manipulácie, ktorou chcú útočníci získať od ľudí dôverné informácie alebo ich napríklad prinútiť navštíviť konkrétnu internetovú adresu, na ktorej je buď škodlivý kód alebo sa im zobrazí reklama.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšinou však je ich cieľom získať dôležité informácie pre vlastný prospech. Sociálne inžinierstvo používa techniky manipulácie, ktoré ovplyvňujú ľudské správanie a rozhodovanie.

Phishing

Phishing je forma útoku s využitím spôsobov sociálneho inžinierstva.

Útočník sa vydáva za niekoho, koho poznáte - dôveryhodnú osobu alebo inštitúciu a jeho cieľom je zmanipulovať obeť, aby od nej získal citlivé informácie.

Najčastejšie sa útočníci vydávajú sa za banku alebo finančnú inštitúciu. Chcú od vás získať prístup k vašim údajom, aby sa potom dostali do vášho účtu a získali z neho peniaze, alebo ho zablokovali a vydierali vás.

Ako sa brániť na internete, keď sa vám snažia ukradnúť údaje

  1. Kritické operácie začínajte tak, ako ste si zvykli. Napríklad internet banking si otvárajte tak, že si ho otvoríte z vlastnej záložky, nie kliknutím na odkaz v emailoch alebo cez sociálne siete.
  2. Ak máte podozrenie, že komunikácia (email, správa, SMS), ktorú ste dostali nie je oficiálna alebo skutočná, overte si to. Zavolajte priamo na infolinku svojej banky, poisťovne či inej oficiálne inštitúcie.
  3. Nezverejňujte svoj e-mail na verejných webových stránkach a službách.
  4. Môžete si vytvoriť jednorazovú e-mailovú adresu (cez služby ako 10minute mail alebo podobné), ktorú môžete použiť na krátkodobé prihlásenie do nejakej služby alebo si založiť samostatný email na odber noviniek a reklamných newslettrov.
  5. Mať dobré heslo a používať manažéra hesiel.
  6. Používať dvojfaktorové prihlasovanie všade tam, kde to služba umožňuje - dobrí emailoví klienti a sociálne siete túto možnosť poskytujú.

Viac sa dočítate na webe Bezpečne na nete.

Skryť Vypnúť reklamu

Spravili sme chybu, máte pripomienku?

Napíšte nám na klik@sme.sk, prípadne do skupiny na Facebooku. Môžete nás tiež podporiť kúpou predplatného.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na odkaze podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Rozhovory ZKH je diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Zoom je vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý týždeň v stredu správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami.

Skryť Vypnúť reklamu

Za volantom je podcast o autách a automobilovom priemysle - novinky, správy, testy automobilov aj situácie z ciest. Vychádza každý piatok.

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.

Pozeráme Game of Thrones je špeciálny podcast denníka SME, ktorý sprevádzal poslednú sériu seriálu Game of Thrones (Hra o Tróny). Vychádza každý pondelok.

Medzi nami je týždenný podcast zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Nový diel si môžete vypočuť vždy v utorok.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zuzana Rehák Štefečeková a Erik Varga na OH v Tokiu 2020.

Sledujte online prenos s nami.


Sportnet 1 h
Účastníci protestného zhromaždenia proti opatreniam vlády.

Políciu nepriamo kritizoval aj Heger.


9 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


8 h
Zuzana Rehák Štefečeková na LOH Tokio 2020 / 2021.

Sledujte letnú olympiádu online.


Sportnet a 1 ďalší 7 h

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 9 h
Rúrky, ktoré Turnerová objavila na skalách (vľavo) mohli vzniknúť, keď sa pri skale rozložila hubka pred 890-miliónmi rokov. Štruktúry sa ponášajú na moderné hubky (vpravo).

Hubky sú veľmi jednoduché živočíchy.


13 h