SME

Čo znamená byť uhlíkovo neutrálny pre rodinu, mesto a krajinu?

Zarabáť málo a vlastniť málo.

Aby Kodaň splnila svoje ciele do roku 2025, kodanskí úradníci odhadujú, že 75 percent všetkých ciest musia ľudia podniknúť na bicykli, peši alebo vo verejnej doprave. (Zdroj: Ulf Svane pre Washington Post)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KODAŇ. Ranná rutina Louise Purupovej Nohrovej vyzerá ako z udržateľnej budúcnosti.

Keď svoje deti ženie do kúpeľne, to, čo spláchnu v záchode, sa neskôr premení na prírodný plyn, ktorý ohreje raňajky na sporáku. Vajíčka sú od sliepok z dvorčeka za domom. Bublajúci kávovar je napájaný elektrinou vyrobenou z vetra. Vodu na umývanie riadu zohrievajú udržateľne získané pelety z pilín. Odpad recykluje tak, že iba minimum skončí na skládke. No a potom cestuje - najprv do školy, potom do práce - na nákladnom bicykli, ktorý sa natriasa po kodanskej cyklistickej infraštruktúre.

Súvisiaci článok Diéta, ktorá pomôže aj planéte. Čo môžete zjesť za deň? Čítajte 

Uprostred rastúceho globálneho záujmu o klimatickú zmenu sa Dánsko zmenilo na centrum zelených experimentov, ktoré prebiehajú v domácnostiach, mestách a na národnej úrovni.

Domácnosti, ako tá, kde žije Purupová Nohrová, sa snažia znížiť svoju uhlíkovú stopu tým, že znižujú svoju spotrebu.

Kodaň sa chce stať prvým uhlíkovo-neutrálnym hlavným mestom do roku 2025 – čo je celých 25 rokov pred tým ako Washington a iné veľké svetové metropoly vôbec očakávajú, že by mohli vynulovať svoje emisie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dánski novozvolení lídri zo strednej ľavice sa snažia premeniť celú krajinu na ukážku toho, ako byť zelenou a neskrachovať.

Dáni dúfajú, že inšpirujú aj iných nasledovníkov, a že ich vplyv prekročí hranice tejto krajiny s 5,8 miliónmi obyvateľov. Ich spoločenská snaha je tiež meradlom toho, čo všetko sa musí zmeniť, aby ľudia spomalili klimatickú zmenu.

Skromná domácnosť

Aby rodina Purupovej Nohrovej mohla byť environmentálne uvedomelá, museli urobiť uvedomelé kompromisy.

"Nie sme minimalisti," hovorí 31-ročná Purupová Nohrová. So svojím manželom však prehodnotili každý aspekt svojich životov a ich environmentálny dopad.

"Je to cesta," hovorí. "Najprv sa začnete pozerať na svoje jedlo, potom na spôsob dopravy. Keď začnete myslieť na životné prostredie, budete chcieť, aby do toho zapadol aj váš život."

Niektoré z ich zmien boli relatívne malé. Postupne prestali používať tekutý šampón a vymenili ho za tuhý, ktorý nepotrebuje plastové nádobky. Do kúpeľne si zavesili hodiny, aby sa vyhli dlhému sprchovaniu. Z druhej ruky si kúpili znovu použiteľné látkové plienky – ktoré plánujú predať ďalej, keď ich už nebudú potrebovať.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6C4J na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu