BRATISLAVA. Stačil jeden deň a život na Zemi sa dramaticky zmenil. Keď pred 66 miliónmi do Zeme vrazil obrovský asteroid, odštartoval vymieranie takmer troch štvrtín všetkých žijúcich druhov.

Zvyšné živočíchy a rastliny museli doslova vstať z popola.
Vedcom z Prírodovedného múzea v Denveri sa teraz podarilo objaviť tisíce výnimočne zachovaných fosílií organizmov z prvých milión rokov po dopade asteroidu.
Vďaka nálezu mohli dať dokopy príbeh o tom, ako sa Zem a jej obyvatelia postupne spamätali z ničivej katastrofy.
Zistenia opisuje štúdia, ktorú vo štvrtok zverejnili vo vedeckom časopise Science. Príbeh, ako fosílie objavili, rozpovie aj nový dokument Rise of the Mammal (Vzostup cicavcov) z americkej verejnoprávnej televízie PBS.
Obdobie pekanového koláča
Niekoľkokilometrový asteroid vytvoril na polostrove Yucatán dvadsať kilometrov hlboký a stopäťdesiat kilometrov široký kráter.
Na mieste dopadu sa okamžite uškvarili zvieratá i rastliny. Na celej planéte následne začali umierať rastliny, kolabovali lesy a vymreli všetky dinosaury okrem vtákov.
"Až potom, čo meteor vyhladil dinosaury, cicavce explodovali do úchvatne rôznorodých foriem, ktoré vidíme dnes," vysvetľuje v tlačovej správe múzea paleobiologička Anjali Goswamiová z Prírodovedného múzea v Londýne, ktorá sa na objave nepodieľala.
Krátko po dopade mali problém prežiť mnohé veľké rastliny. Na miestach, kde predtým rástli bujné lesy, sa množili iba paprade. Zvyknú sa totiž objaviť v poškodených prostrediach.
Kvitnúce rastliny, ktoré by poskytovali živiny, boli veľmi vzácne. Tisíc rokov po dopade telesa tak prežívali iba cicavce, ktoré neboli väčšie ako polkilový potkan.
O stotisíc rokov neskôr sa už rozmery cicavcov zdvojnásobili. Veľkosťou sa ponášali na dnešné medvedíky čistotné. Darilo sa im, pretože planiny plné papradí postupne doplnili palmové lesy.