Článok pokračuje pod video reklamou
BRATISLAVA. Vôbec prvé záznamy o údajnej lochnesskej príšere v škótskom jazere Loch Ness pochádzajú zo šiesteho storočia nášho letopočtu. Doteraz sa však nikomu nepodarilo existenciu obrovského zvieraťa potvrdiť.

DNA, ktorú po sebe v jazere a jeho okolí nechali živočíchy, začali minulý rok zbierať a analyzovať novozélandskí vedci. Skúmali kúsky kože, šupiny, výkaly aj bunky.
No pre všetkých nadšencov mýtických tvorov majú vedci zlú správu.
V jazere nenašli žiadne stopy po bájnej príšere či iných obrovských živočíchoch a prehistorických jašteroch.
Lochneska mohla byť podľa vedcov len veľmi veľký úhor.
Žiaden prehistorický plaz
„V zozbieranej DNA sme nenašli žiadne dôkazy o tvorovi, ktorý by zapadal do tajomstva Loch Ness. Mrzí ma to, ale teória o pleziosaurovi podľa našich zistení nemá opodstatnenie,“ povedal pre BBC genetik Neil Gemmell z novozélandskej Otagskej univerzity.
Pleziosaurus bol vyhynutý dlhokrký morský plaz, ktorý žil pred 175 až dvesto miliónmi rokov. Jeho telo dosahovalo dĺžku vyše troch metrov.

Prehistorický tvor bol jedným z viacerých živočíchov, ktorými sa existenciu lochnesky pokúšali vysvetliť.
Príšerou mohol byť aj zblúdilý žralok grónsky, obrovský sumec či jeseter. V DNA z jazera však po nich nebolo ani stopy.
Cieľom nového výskumu nebolo zistiť iba to, či príšera skutočne jestvuje. Vedci chceli zmapovať všetky živočíchy a rastliny, ktoré žijú v jazere a jeho okolí.
Najviac DNA patrilo úhorom. Stopy po nich našli takmer v každej oblasti, z ktorej odobrali vzorky. DNA však nehovorí nič o veľkosti úhorov.
„Nemôžeme vyvrátiť, že to, čo ľudia považujú za lochnesskú príšeru, by mohol byť gigantický úhor,“ ozrejmil Gemmel.

Známa fotografia bola podvrh
Lochnesská príšera, prezývaná aj Nessie, patrí k najstarším a najznámejším škótskym mýtom. Podľa najstarších záznamov ju videli už v šiestom storočí nášho letopočtu.

V modernej ére sa Nessie dostala do povedomia ľudí v 30. rokoch minulého storočia.
V roku 1934 vznikla zrejme najznámejšia fotografia lochnesskej príšery. Čiernobiely záber ukazoval niečo ako dlhý krk vyčnievajúci z vody. Neskôr sa prišlo na to, že išlo o podvrh.
Z tohto obdobia pochádza ešte jedna hypotéza, ktorá sa snažila existenciu príšery vysvetliť. Hovorí o plávajúcom slonovi z cirkusu.
Začiatkom 30. rokov totiž v oblasti bežne vystupovali cirkusy a zvieratá sa mohli v Loch Ness kúpať. Ich choboty trčiace z jazera teda mohli ľudí zmiasť.
Odvtedy sa viacerí ľudia pokúsili bájnu príšeru nájsť. Napríklad v roku 2003 bývalý britský futbalový brankár Lloyd Scott prešiel v potápačskom obleku dno jazera Loch Ness po celej dĺžke. Žiadnu príšeru neobjavil.