RÍM. Za posledné storočie sa roztopila polovica alpských ľadovcov, z toho 70 percent za posledných tridsať rokov, povedal v rozhovore s agentúrou ANSA taliansky glaciológ Renato Colucci.
Ľadovce vo výške do 3500 metrov podľa neho zmiznú do dvadsať až tridsať rokov.
"Priemerné teploty za posledných pätnásť rokov ich existenciu pod touto hranicou neumožnia," tvrdí odborník.
Mizne sneh, ktorý ľad chránil
"Sondy do ľadovcov v Grónsku a v Antarktíde prezrádzajú, že za posledných sto rokov pribúdali oxid uhličitý v atmosfére stokrát rýchlejšie ako v akomkoľvek inom období za posledných osemsto tisíc rokov," hovorí glaciológ.

"Zodpovednosť možno pripísať iba činnosti človeka," myslí si.
Teploty sa zvyšujú od polovice 80. rokov. Až do tej doby zostával v lete, a to aj vo výškach do tritisíc metrov, na ľadovci sneh, ktorý ľad chránil. Zároveň z neho vznikala ďalšia ľadová vrstva.
Dnes však v lete snehová pokrývka často mizne. Ľad je vystavený slnku a topí sa.
Ak sa globálne otepľovanie do niekoľkých desaťročí nezastaví, podľa vedca by ľadovce vo východných a stredných Alpách mohli úplne zmiznúť. Nárast teplôt by zvládli len ľadovce v západných Alpách, ktoré sú najvyššie.
Problémy aj v iných častiach sveta
Topenie ľadovcov sa však netýka iba Álp, ale všetkých horských pásiem sveta od Ánd po Himaláje, oboch pólov aj arktickej tundry.
"Krajiny ako Peru, Čile a India sa spoliehajú na horské ľadovce ako zásobárne vody, a tak by ich mohli čakať problémy," upozornil.
"Roztopenie ľadovcov na póloch by mohlo viesť k zatopeniu ostrovov a pobrežných oblastí. Topenie zamrznutej pôdy v polárnych oblastiach môže tiež uvoľniť veľké množstvo metánu, ktorý výrazne prispieva k skleníkovému efektu," povedal Colucci.