SME
Streda, 3. marec, 2021 | Meniny má Bohumil, BohumilaKrížovkyKrížovky

Najdetailnejšia 3D mapa Mliečnej cesty ukázala jej pokrútený tvar

Smerom k okrajom ohnutie narastá.

Mliečna cesta nemá tvar ako plochý disk, ale ako natiahnuté písmeno S.Mliečna cesta nemá tvar ako plochý disk, ale ako natiahnuté písmeno S. (Zdroj: WIKIMEDIA CC)

BRATISLAVA. Tím poľských astronómov vytvoril doteraz najpresnejšiu trojrozmernú mapu Mliečnej cesty. Odhalila, že tvar našej galaxie je iný, než ukazujú astronomické obrázky.

Nevyzerá ako plochý špirálovitý disk so žiariacim stredom. Je prehnutá, najviac na okrajoch. Štúdiu zverejnili vo vedeckom časopise Science.

Výsledky sa zhodujú s podobnou štúdiou tímu čínsko-austrálskych vedcov z februára tohto roka.

Natiahnuté písmeno S

Všetky doterajšie poznatky o tvare a stavbe Mliečnej cesty sú odvodené nepriamo. Galaxiu totiž neviem pozorovať celú, nachádzame sa v jednom z jej ramien a nemáme možnosť dostatočne sa od nej vzdialiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri určovaní jej tvaru sa preto astronómovia museli spoliehať na pozorovania nočnej oblohy a iných galaxií či na výskumy o vlastnostiach plynov vo vesmíre.

Súvisiaci článok A ko sa meria vzdialenosť k hviezde? Čítajte 

Poľskí astronómovia skúsili iný prístup. Zmerali vzdialenosť k veľkej vzorke 2400 hviezd naprieč galaxiou. Zamerali sa na cefeidy, veľké hviezdy, ktoré môžu byť až dvadsaťkrát hmotnejšie a stotisíckrát jasnejšie ako Slnko.

Cefeidy pravidelne pulzujú, čo znamená, že ich jasnosť sa pravidelne mení. Vďaka tomu sa dá veľmi presne zmerať ich vzdialenosť od Zeme.

"Sú ideálne na skúmanie stavby Mliečnej cesty," vysvetlila pre web New Scientist hlavná autorka astronómka Dorota Skowronová.

Vďaka hviezdam vedci postupne vytvorili trojrozmernú mapu našej galaxie, ktorej disk má tvar natiahnutého písmena S.

Skryť Vypnúť reklamu

Ronaký prístup zvolili aj vedci v štúdii zo začiatku roka. Opierali sa však o menej cefeíd - zhruba o tisíc - než poľskí astronómovia.

Ohnutie začína už v okolí Slnka

Nová štúdia tiež odhalila, ako veľmi je Mliečna cesta ohnutá. Hviezdy na jej okraji sa môžu nachádzať až päťtisíc svetelných rokov nad, respektíve pod rovinou galaktického disku.

Ohýbanie disku sa začína približne tam, kde leží Slnečná sústava, teda vyše 26 tisíc svetelných rokov od stredu disku. Priemer Mliečnej cesty je približne stotisíc svetelných rokov.

Ohnutý tvar galaxie môže vznikať vďaka gravitačnému pôsobeniu satelitných galaxií či vplyvu medzigalaktického plynu alebo aj tmavej hmoty.

Štúdia zo začiatku roka tvar pripisovala silnej gravitácii galaktického stredu, ktorá s narastajúcou vzdialenosťou k okrajom klesá.

Skryť Vypnúť reklamu

DOI: 10.1126/science.aau3181

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vesmír

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Astronómia, Galaxie, Mliečna cesta
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruská vakcína Sputnik V.

Lekári odmietajú prebrať zodpovednosť.

12 h
Lídri koaličných strán.

Vzdávanie sa moci ide proti prirodzenosti strán.

4m