BRATISLAVA. Zo Zeme je ťažké určiť presný tvar Mliečnej cesty. Pozorujeme ju totiž zvnútra.
Tvar Mliečnej cesty sme preto iba odvodzovali z doterajších pozorovaní iných galaxií a poznatkov z nášho kúta v Mliečnej ceste. Podľa nich mala naša galaxia vyzerať ako plochý špirálovitý disk so žiariacim stredom.
No nový výskum austrálskych a čínskych vedcov hovorí, že Mliečna cesta zrejme nie je úplne rovná. Je prehnutá a najviac na okrajoch.
Štúdiu publikovali v magazíne Nature Astronomy.
Trojrozmerná mapa
K novým poznatkom o tvare Mliečnej cesty pomohla trojrozmerná mapa, ktorú vedci vytvorili na základe špeciálneho typu hviezd, takzvaných cefeíd.

Sú to veľké hviezdy, ktoré môžu byť až dvadsaťkrát hmotnejšie a až stotisíckrát jasnejšie ako Slnko.
Cefeidy pravidelne pulzujú, čo znamená, že ich jasnosť sa pravidelne mení. Vďaka tomu sa dá veľmi presne zmerať ich vzdialenosť od Zeme.
Mapu Mliečnej cesty tentoraz vytvorili pomocou 1339 cefeíd v rôznych vzdialenostiach.
Keď spojili vzdialenosť cefeíd s ich zdanlivou pozíciou na oblohe, vznikla trojrozmerná mapa, ktorá ukázala tvar Mliečnej cesty.
Nie je rovná, ale skôr ohnutá a má tvar ako roztiahnuté písmeno s.
Okraj galaxie nestíha za stredom
Pokrútený tvar našej galaxie zrejme vzniká pri otáčaní jej stredovej časti. Tá má na blízke okolie silný gravitačný vplyv, no s narastajúcou vzdialenosťou od stredu tento vplyv klesá.
Inými slovami, vonkajšie časti Mliečnej cesty nestíhajú rotovať rovnako rýchlo ako vnútorné.
"Keď sme spojili naše výsledky s inými pozorovaniami, zistili sme, že pokrútenosť Mliečnej cesty najpravdepodobnejšie spôsobil krútiaci moment obrovského vnútorného disku," napísal v tlačovej správe spoluautor štúdie astronóm Liou Čchao.

DOI: 10.1038/s41550-018-0686-7