BRATISLAVA. Rover Curiosity v kráteri Gale na Marse minulý týždeň opäť zachytil metán. Plyn zachytil v koncentrácii, aká sa doteraz na Marse nevyskytla. O pozorovaní informuje web NASA.
Curiosity nameral približne dvadsaťjeden čiastočiek na miliardu (parts per billion, ppb). To znamená, že miliarda molekúl plynov, ktoré tvoria atmosféru Marsu, obsahuje 21 molekúl metánu.
Zachytenie metánu na červenej planéte je dôležité aj preto, že tento plyn na Zemi vytvárajú aj živé organizmy, napríklad pri trávení potravy. Prítomnosť na Marse by preto mohla naznačovať, že na planéte je alebo bol život.
Metán však môže vzniknúť aj pri geologických procesoch bez prítomnosti života.
Nevedia určiť pôvod
Prístroje Curiosity dokážu plyn zachytiť, nedokážu však určiť jeho pôvod.

Teda, či nárast metánu je výsledkom biologického, alebo geologického procesu, ale ani to, či vznikol v okolí roveru, alebo na inej časti planéty.
Po opätovnom meraní metánu cez víkend už Curiosity určil, že jeho hladina výrazne klesla pod menej než jeden ppb. To je bežná hodnota, ktorú rover na Marse doteraz nameral.
Vedci si preto myslia, že vysoké namerané hodnoty sú prechodného oblaku plynu, ktorý už predtým rover zaregistroval.
Od pristátia Curiosity na červenej planéte v roku 2012 zachytili jeho senzory podobný nárast hladiny metánu opakovane, no nikdy nebol takýto veľký. Z údajov sa zdá, že stúpajú a klesajú s ročnými obdobiami na planéte.
Neznámy proces
Na Zemi sú najväčším zdrojom metánu mokrade, dobytok, biomasa či skládky. Plyn však vzniká aj pri reakcii uhličitanových hornín s vodou.
Zatiaľ však nevedno, čo vytvára plyn na Marse.
Nezodpovedaná ostáva aj otázka, prečo metán zachytili Curiosity a sonda Mars Express nad planétou, no sonda Trace Gas Orbiter, ktorá má oveľa citlivejšie prístroje, ich pozorovania zatiaľ nepotvrdila.
Podľa jednej z hypotéz môže ísť o zatiaľ neznámy proces, ktorý zvýšenú hladinu metánu v nižších vrstvách atmosféry veľmi rýchlo odstráni.
"Záhada pokračuje. Teraz sme ešte viac motivovaní merať a zistiť, ako sa metán správa v atmosfére Marsu," povedal jeden z vedcov misie NASA Ashwin Vasavada.