BRATISLAVA. Na Zemi je metán znakom života. Do atmosféry ho uvoľňujú mokrade, rašeliniská, ťažba ropy a zemného plynu ale aj mikróby i dobytok.

Ako sa teda plyn dostal na Mars?
Už od prvého pozorovania pred viac ako 15 rokmi je metán na Marse záhadou. Niektoré sondy ho našli, iné už pozorovania nedokázali zopakovať. Až doteraz.
Európski vedci uverejnili prvé nezávislé potvrdenie jedného z pozorovaní zvýšeného obsahu metánu v atmosfére Marsu.
Prvýkrát určili aj možný zdroj metánu na červenej planéte. Výsledky uverejnili v najnovšom čísle vedeckého časopisu Nature Geoscience.
Stále aktívny zdroj
Metán je jednoduchý plyn - na jeden atóm uhlíka sa viažu štyri atómy vodíka. V atmosfére Zeme vydrží oproti ostatným skleníkovým plynom pomerne krátko - každá jedna molekula metánu sa rozpadne približne za desať rokov.
Ako sa plyn objavuje na Marse zatiaľ nevieme vysvetliť, rovnakou záhadou je, prečo sa tak rýchlo stráca.
"Metán sa na Marse objavuje rýchlo a rovnako rýchlo aj mizne. Naznačuje to prítomnosť nejakého deštrukčného mechanizmu, ktorý je schopný účinne odstraňovať plyn z ovzdušia," hovorí pre SME hlavný autor štúdie a planetárny vedec Marco Giuranna.
Omnoho zaujímavejšia ako zánik metánu je však otázka, čo ho na Marse vytvára. Planetárni vedci hovoria o dvoch možnostiach - metán vzniká buď biologicky a tvoria ho mikroorganizmy alebo vzniká bez prítomnosti života pri geochemických reakciách.