BRATISLAVA. Namerané hladiny oxidu uhličitého v ovzduší už siedmy rok po sebe prekročili rekordné sezónne hodnoty.

Prístroje na Havajských ostrovoch zaznamenali najvyššiu priemernú májovú koncentráciu plynu v hodnote 414,7 čiastočiek na milión (parts per million, ppm).
Znamená to, že jeden milión molekúl plynov, ktoré tvoria vzduch, obsahuje takmer 415 molekúl oxidu uhličitého.
Tohtoročné májové hodnoty sú o 3,5 čiastočky vyššie než minuloročné. O rekorde informoval americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA).
Hladina čoraz viac rastie
Oxid uhličitý je jedným z významných skleníkových plynov, ktoré prispievajú k otepľovaniu našej planéty. Jeho koncentrácia v ovzduší každoročne narastá, pričom rastie aj miera, s akou sa zvyšuje.
Prístroje na havajskej sopke Mauna Loa merajú hladiny oxidu uhličitého v atmosfére každoročne od roku 1958.

Kým na začiatku meraní bol priemerný každoročný nárast o 0,7 čiastočky na milión, v 80. rokoch už bol nárast o 1,6 čiastočiek na milión.
Za posledné desaťročie hladiny každoročne narástli o 2,2 čiastočiek na milión.
"Je nesmierne dôležité mať k dispozícii presné a dlhodobé merania oxidu uhličitého, aby sme pochopili, ako rýchlo emisie z fosílnych palív menia našu klímu," vysvetľuje v tlačovej správe výskumník Pieter Tans z NOAA.
Hlavne z fosílnych palív
V polovici mája vedci na Havaji v jeden deň zaznamenali aj dosiaľ najvyššiu nameranú hodnotu oxidu uhličitého - 415,26 čiastočiek na milión.
Pred revolúciou bola koncentrácia CO2 v ovzduší výrazne menšia, približne 280 ppm, teda o 135 čiastočiek nižšia než v súčasnosti.
Oxid uhličitý sa do ovzdušia dostáva najmä pri používaní fosílnych palív, k zvýšeniu prispelo aj odlesňovanie.
Skleníkové plyny v atmosfére zachytávajú teplo a následne sa mení klíma. Od čias priemyselnej revolúcie sa preto Zem oteplila v priemere o jeden stupeň Celzia.