SME

Oceánsky čistič sa vráti k odpadkovej škvrne. Museli ho upraviť

Ocean Cleanup sa vydá na druhú misiu.

Prvý systém Ocean Cleanup na mori. Do prístavu sa vrátil v januári 2019.Prvý systém Ocean Cleanup na mori. Do prístavu sa vrátil v januári 2019. (Zdroj: Ocean Cleanup)

BRATISLAVA. Nahromadený plastový odpad v Tichom oceáne v najbližších mesiacoch začnú opäť upratovať.

Po mesiacoch opráv sa na hladinu vracia systém na čistenie oceánov Ocean Cleanup, píše na svojom blogu nezisková organizácia Ocean Cleanup .

Čistiaci systém museli opraviť po tom, ako sa odlomil kus jeho konštrukcie. Objavili sa tiaž problémy pri zadržiavaní odpadu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opäť vypláva

Prvý testovací oceánsky čistič vyplával na more v septembri 2018. K veľkej odpadkovej škvrne - nahromadenému plastovému odpadu v Tichom oceáne - sa dostal v októbri.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nie sú to slamky. Jeden druh odpadkov v oceánoch prevláda Čítajte 

Pokračovanie misie znemožnili dva problémy, ktoré sa prejavili v novembri a decembri minulého roka. Systém Ocean Cleanup preto v januári dopravili do prístavu na Havaji.

Zakladateľ spoločnosti Boyan Slat zistené chyby a ich opravu označil ako "príležitosti na učenie".

Vďaka hĺbkovej analýze a úprave dizajnu zariadenia sa teraz môže čistič opäť vrátiť k svojej práci na odstraňovaní odpadkovej škvrny.

Vyplávať môže už v najbližších dňoch. Vďaka novému dizajnu sa tiež k škvrne dostane rýchlejšie ako naposledy.

Museli zmeniť dizajn

Nová vylepšená verzia zariadenia Ocean Cleanup dostal názov System 001/B. Rovnako ako predošlý model bude pracovať v testovacom režime a odskúša aj najnovšie zmeny v dizajne.

Čistič funguje ako lapač. Na hladine ho udržiava veľký plavák, ktorý zabraňuje odpadkom uniknúť na hladine. Pod hladinou ich zase zachytáva lem, ktorý siaha do hĺbky zhruba tri metre.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako funguje systém na čistenie oceánu od plastov? Čítajte 

Nový testovací systém je o niečo menší ako predošlý. Vďaka tomu sa zrýchlila aj jeho výroba, aj presun systému k odpadkovej škvrne. Je zostrojený tak, aby sa dal ako stavebnica v prípade potreby upravovať aj mimo pobrežia.

Aj plavák v tvare U je terez jednoduchší, aby sa predišlo ďalšiemu zlomeniu.

Pri prvom modeli sa niektoré odpadky začali po určitom čase uvoľňovať a unikali späť do oceánu, pretože rýchlosť systému sa neustále menila.

Preto si teraz musí udržiavať rovnomernú rýchlosť. Je pritom jedno, či pláva pomalšie, alebo rýchlejšie ako odpad.

V najnovšej misii preto otestujú aj nové spôsoby, ktoré systém buď zrýchlia, alebo spomalia. V prvom prípade použijú obrie nafukovacie bóje pred čističom a ktoré ho budú ťahať dopredu vďaka sile vetra. Plachty by v tomto prípade nefungovali, pretože by nevydržali záťaž.

SkryťVypnúť reklamu

Ak bóje nepomôžu, druhou možnosťou bude spomalenie systému pomocou plávajúcej kotvy, ktorá pripomína padák s priemerom dvadsať metrov.

Padák systém v podstate otočí a pracovníci rátajú s tým, že sa bude čistič pohybovať pomalšie ako samotný plastový odpad.

Keď sa vychytajú všetky nedostatky prototypu, odpadkovú škvrnu bude upratovať až 60 systémov. Do ich konštrukcie budú zapracované všetky zmeny, ktoré pracovníci neziskovky Ocean Cleanup otestujú na mori v najbližších mesiacoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu