SME
Piatok, 24. máj , 2019
PODCAST KLIK

Tesla opäť sľubuje nemožné. Ak sa jej to podarí, zmení celý biznis

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik denníka SME.Podcast Klik denníka SME.(Zdroj: SME - Miro Mezei)

Vypočujte si podcast Klik 62

Čo všetko si môžete v prehľade prečítať

 • Akú taxislužbu chystá Tesla
 • Microsoft mal za sebou skvelý kvartál
 • Podcastové vojny, začali sa
 • Facebooku sa tiež darí
 • Huawei a zistenia CIA
Článok pokračuje pod video reklamou

Technologické správy týždňa

Taxislužba od Tesly. Tesla tvrdí, že jej autá budú už o rok môcť jazdiť úplne bez pomoc ľudského vodiča. Elon Musk ohlásil plán na veľmi zvláštnej tlačovej konferencii, ktorá sa tvárila ako stretnutie s investormi. Ak by sme boli láskaví, povedali by sme, že preháňa. Cynik by povedal, že si vymýšľa alebo klame.

Vyrobiť plne autonómne auto, ktoré zvládne spoľahlivo šoférovať na akejkoľvek ceste je dnes technicky takmer nemožné. Ak Tesla systém spustí, bude mať pravdepodobne veľa obmedzení. Napríklad môže byť obmedzený len na cesty vyššej triedy v peknom počasí. Musk má peknú históriu v tom, že musí veľkolepé vyhlásenia neskôr korigovať.

Výrobca elektrických áut tiež predpokladá, že na budúci rok spustí vlastnú autonómnu taxislužbu. Majitelia budú môcť auto krátkodobo prenajať do flotily taxíkov a Tesla im vyplatí časť tržieb.

V praxi to bude vyzerať napríklad takto: autom sa odveziete do práce a kým pracujete, auto môže samo rozvážať iných ľudí a zarábať peniaze vám aj Tesle. Ak by systém naozaj fungoval, mohol by byť pre Teslu dobrým zdrojom príjmov.

Nateraz sa hodí pripomenúť, že spoločnosť má za sebou zlý kvartál, v ktorom hospodárske výsledky ani počet dodaných áut nedosiahol očakávané čísla.

V podcaste sme si neboli istí, či majú modely Tesla interiérovú kameru, ktorá by zaznamenala poškodenie prenajatého aut. Majú a je tam preto, že Tesla sa chystala na autonómny prenájom áut už niekoľko rokov.

(Axios)

Microsoft mal za sebou skvelý kvartál. Po zverejnení výsledok hodnota firmy nakrátko vystrelila na bilión dolárov. Štvrťročne tržby Microsoftu narástli medziročne o 14 % na 30.6 miliardy dolárov. Zisk narástol o štvrtinu na 10 miliárd dolárov.

Rástli všetky divízie firmy, no cloudová platforma Azure narástla o viac ako 70%. Druhým zaujímavým číslom je počet predplatiteľov cloudových služieb Office 365. Microsoft má viac ako 34 miliónov jednotlivých predplatiteľov a 180 miliónov používateľov vo firmách. Microsoft sa za posledných niekoľko rokov potichu zmenil z predavača licencií na predavača služieb.

Pravidelné tržby z predplatného služieb a cloudových riešení vymania firmu z cyklu prípravy novej verzie Windows a Office.

Zaujímavý je aj fakt, že línia osobných počítačov Surface narástla o viac ako pätinu v čase, kedy celý trh predaja koncových zariadení viac či menej stagnuje.

Satya Nadella stvoril cloudový biznis, multiplatformové produkty a predplatné. A investori videli, že je to dobré.

(Microsoft, Venturebeat, NY Times)

Podcastové vojny, začali sa. Podcastový startup Luminary sa pokúsil zmeniť obchodný model podcastov. V prvý týždeň pohorel, ale nie je to prvý ani posledný pokus o rozbitie ekosystému podcastov.

Firma Luminary vytvorila podcastovú aplikáciu, ktorá ponúkala predplatiteľom predplatné, ktoré odomykalo exkluzívny obsah. Aplikácia vedela, ako všetky ostatné podcastové aplikácie, preberať akýkoľvek podcast. Keď zárobkovú schému videli tvorcovia veľkých podcastov ako NY Times, svoje podcasty z aplikácie stiahli. Prečo je to problém?

Hlavná sila a výhoda podcastov spočíva v tom, že všetky majú otvorenú distribučnú platformu. Aby ste uverejnili podcast, stačí vám funkčný server a RSS feed - v praxi je to otvorený štandard, ktorým sa dajú šíriť ľubovolné správy. Ak dnes máte audio súbor, viete svoj podcast lacno doručiť do akejkoľvek aplikácie.

Otvorená distribúcia umožnila podcastom rásť. Teraz vidíme veľké firmy ako Spotify či Luminary, ako začínajú podcasty zatvárať do vlastných spoplatnených záhrad.

V princípe samozrejme nie je nič zákerné ani nekalé, ak vám niekto ponúka možnosť predplatného. Noviny si tiež prešli digitálnou transformáciou a dnes si pýtajú digitálne predplatné. Problém pre podcasty je, že ak sa ekosystém roztrhá na kopec malých spoplatnených kúskov, stratí svoju najväčšiu devízu - pestrosť. Kým pri predplatnom povedzme novín alebo videoslužby si viem nájsť takú, ktorá naplní takmer všetky očakávania, žiadny výrobca podcastov to nedokáže.

(The Verge)

Facebooku sa tiež darí. Nemohol síce vykázať vysoký zisk, pretože 3 miliardy dolárov vyčlenil ako rezervu na náklady súvisiace s vyšetrovaním jeho postupov pri ochrane osobných údajov. Napriek tomu Mark Zuckerberg má dôvod na radosť – sociálna sieť rastie vo všetkých parametroch, akoby sa žiadne škandály nediali.

Facebook oznámil, že má 2,4 miliardy mesačne aktívnych používateľov a z toho je 1,56 miliárd denne aktívnych na sociálnej sieti. Formát stories sa stáva čoraz populárnejším, v rámci facebookových platforiem má vyše 500 miliónov aktívnych používateľov.

V podcaste hovoríme o veľmi rozdielnom mediálnom vnímaní sociálnej sieti a realite, ktorá ukazuje, že ľudia naďalej sieť používajú, dokonca pribúdajú noví. Pritom správy o Facebooku za posledný rok a pol nehovorili takmer nič pozitívne, nie však vinou médií. Zuckerberg a spol. boli obviňovaní z nedôsledného chránenia súkromia svojich používateľov, rôznych únikov dát, ale aj fyzických násilností, ktoré sieť sprostredkovala .

Dylan Byers z NBC News si myslí, že ak niečo Facebook položí, nebude to zlý mediálny obraz alebo škandály okolo firmy. Podľa neho to môže byť skôr moment, keď Zuckerberg a spol. budú míňať toľko času na hasenie škandálov, že prestanú spoločnosť vyvíjať a ujde im nejaká inovačná vlna, alebo sa objaví konkurencia a bude už neskoro.

(TechCrunch)

Huawei a zistenia CIA. Americká tajná služba ukázala britskej vláde dôkazy o vzťahu čínskej spoločnosti s čínskou vládou. Rozpory medzi Spojenými štátmi a Huawe trvajú už mesiace. Američania varujú pred výrobcom svojich najbližších spojencov a lobujú za to, aby s ním neuzatvárali zmluvy. Konkrétne teraz ide o 5G siete, teda projekt, ktorý poskytne základ technológie na ich prevádzkovanie.

Podľa správy CIA dostáva Huawei peniaze až od 3 štátnych útvarov – armády, tajnej služby a istej bezpečnostnej komisie. Populárny výrobca smartfónov spojenia s čínskou vládou dlhodobo odmietal.

Aktuálne sa čaká na rozhodnutie anglických zákonodarcov, ktorí by mali rozhodovať najbližšie dni. Medzičasom sa Huawei darí, firma mala veľmi dobrý prvý kvartál roka.

(The Times, Forbes)

Správičky

Muellorova správa ukázala, že komunikačné nástroje, ktoré denne používame na písanie si správ majú už šifrovanie na takej úrovni, že sa nedá ľahko prelomiť (Washington Post)

Belgickí výskumníci ukázali, ako sa dá schovať pred umelou inteligenciou? Kamery nezachytávajú postavu človeka, pokiaľ má pred sebou farebný štvorec. (MIT Technology Review)

Lacnejšia verzia Nintenda Switch by mala prísť na trh už v júni. (Polygon)

Ak ste si ešte do Googlu nezadali slovo “Thanos” a neklikli na rukavicu, asi ste poslední na svete. (The Verge)

Spravili sme chybu, máte pripomienku?

Napíšte nám na klik@sme.sk, prípadne do skupiny na Facebooku. Môžete nás tiež podporiť kúpou predplatného.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na odkaze podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Zoom je denný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý deň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí.

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami.

Za volantom je podcast o autách a automobilovom priemysle - novinky, správy, testy automobilov aj situácie z ciest. Vychádza každý piatok.

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Najčítanejšie na SME Tech

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 10. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 3. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 4. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 5. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 7. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 8. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 9. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 10. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 36 313
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 22 426
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 20 667
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 17 346
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 15 978
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 042
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 4 878
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 709
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 2 612
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 2 353

Téma: Klik | Týždenný technologický podcast od SME


Článok je zaradený aj do ďalších tém Microsoft, Elektromobily, Tesla, Elon Musk, Facebook, Sociálne siete

Hlavné správy zo Sme.sk

Ulice Derry.
Komentár Zuzany Kepplovej

Čo ak to bol európsky Kočner

Konšpirovať okolo videa z Ibizy je zábava aj poučenie.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Craig Ramsay po zápase Slovensko - USA na MS v hokeji 2019.

Neprehliadnite tiež

Raketa spoločnosti SpaceX odštartovala s družicami na rýchly internet

Cieľom projektu je poskytnúť vysokorýchlostné pripojenie k internetu pre celú planétu.

Náklad 60 družíc je najťažší, ktorý doteraz raketa Falcon 9 niesla.
Tok Moravy skrátili počas 20. storočia o vyše jedenásť kilometrov.
Ilustračná fotografia - Dnešné huby sa mohli vyvinúť z druhu, ktorý sa objavil pred miliardou rokov.
Nočný zber olív kombajnami spôsobuje v stredomorí každoročne smrť miliónov sťahovavých vtákov.