BRATISLAVA. Japonská sonda Hajabusa 2 úspešne zvládla vytvoriť kráter na asteroide Ryugu. Tamojšia vesmírna agentúra JAXA udalosť označila za vôbec prvý umelý kráter na asteroide.
JAXA zároveň na twitteri zverejnila aj prvý záber kráteru na telese.
Veľký kráter
O odpálenie kráteru sa sonda pokúsila začiatkom apríla. Hajabusa 2 vtedy vypustila odpaľovacie zariadenie so špeciálnym projektilom a zamierila na opačnú stranu asteroidu Ryugu, aby sa chránila pred výbuchom a skalami.

Trvalo nejaký čas, kým sa sonda vrátila na miesto činu a mohla výsledok overiť a odfotografovať.
Pracovníci misie čakali, že umelý kráter bude mať priemer približne dva až tri metre, ak je povrch asteroidu skalnatý, respektíve desať metrov v prípade jemnejšieho povrchu.
Snímky síce ukázali, že povrch Ryugu je plný skál, no projektil aj tak vytvoril približne desaťmetrový kráter.
„Môže za tým byť nejaký mechanizmus, ktorý ešte nepoznáme, alebo je materiál asteroidu niečím špeciálny,“ vysvetlil pre agentúru AFP profesor Masahiko Arakawa z Univerzity v Kobe, ktorý pracuje na misii.
Sonda teraz zo vzniknutého kráteru odoberie podpovrchové vzorky.
Loading
...
Vráti sa na budúci rok
Ešte koncom februára sa Hajabusa 2 pokúsila odobrať vzorky z povrchu.
Nie je však jasné, či bol pokus úspešný. Sonda totiž v sebe nemá prístroj, ktorý by prítomnosť povrchových vzoriek na palube potvrdil.
Hajabusa 2 bude asteroid Ryugu skúmať do decembra tohto roku, potom odletí späť na Zem. Plánovaný dátum návratu je december 2020.
Vedci dúfajú, že im vzorky poskytnú dôležité informácie o vzniku planét a ranom období slnečnej sústavy.