RYUGU. Japonská sonda Hajabusa 2 sa v noci na piatok stredoeurópskeho času pokúsila vytvoriť kráter na asteroide Ryugu, z ktorého neskôr odoberie vzorky.
Japonská kozmická agentúra (JAXA) zatiaľ nemá k dispozícii snímky, ktoré by úspech ojedinelého manévru potvrdili, no sonda je v poriadku.
Zábery budú neskôr
Hajabusa 2 najprv zostúpila do výšky päťsto metrov nad povrch asteroidu, odkiaľ vypustila samostatné odpaľovacie zariadenie, potom sa vzdialila do bezpečia na opačnú stranu telesa.

Vypustené zariadenie následne vystrelilo medený projektil, ktorý mal po náraze vytvoriť v asteroide až desaťmetrový kráter. Či sa kráter podarilo vytvoriť, bude vedieť JAXA neskôr.
Na vytvorenie kráteru z približne kilometrovej vzdialenosti dohliadala kamera, ktorú sonda pred manévrom vypustila. Zábery najprv odovzdá materskej sonde, ktorá ich prepošle na Zem.
Podľa BBC nie je známe, kedy bude mať riadiace stredisko záznam k dispozícii.
Ak sa kráter podarilo vytvoriť, sonda sa k nemu po niekoľkých týždňoch vráti, aby z neho odobrala vzorky.
Hajabusa 2 už na konci februára odoberala vzorky z povrchu pomocou zbernej hubice. Aparát sa vtedy tesne priblížil k vopred vybranému miestu a hubica sa na okamih dotkla povrchu.
Či sa vzorky skutočne podarilo odobrať, bude jasné až po návrate na Zem v decembri 2020. V sonde nie je žiadne zariadenie, ktoré by prítomnosť materiálu v úložnom puzdre potvrdilo.
Odborníci z JAXA však po vyhodnotení videa poznamenali, že množstvo materiálu uvoľneného z asteroidu pri tejto operácii zvyšuje pravdepodobnosť úspešného odberu.

Druhá podobná misia
Hajabusa 2 dorazila k asteroidu vlani v júni po 3,5-ročnej ceste. Sonda už na povrch dopravila kontajner MINERVA-II 1 s dvojicou robotov pomenovaných Rover-1A a Rover-1B a tiež nemecký pristávací modul MASCOT.

Sonda nesie ešte kontajner MINERVA-II 2, v ktorom je robot Rover-2, pristátie na povrchu je plánované na júl.
Terajšia misia je druhým projektom JAXA zameraným na prieskum asteroidov a prepravu vzoriek z nich na Zemi.
Vedci dúfajú, že z odobratých vzoriek sa dozvedia viac o vzniku planét v ranej slnečnej sústave.
Prvý sondu japonskí vedci vypustili v roku 2003 a jej let bol úspešný, aj keď návrat skomplikovali technické problémy. Puzdro so vzorkami nakoniec na Zemi pristálo v polovici roka 2010.