SME
Utorok, 7. február, 2023 | Meniny má Vanda

Známy dokumentarista: Mladým nechávame pokazený svet

David Attenborough požičal hlas prírode.

Sir David Attenborough.Sir David Attenborough. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Sir David Attenborough dokumentuje prírodu už viac ako šesť desaťročí.

Prečítajte si tiež: Prečo by vás malo zaujímať, že môže vymrieť milión druhov? Čítajte 

Jeho rozličné televízne seriály, ako sú Život na Zemi, Živá planéta či Zázračná planéta, zachytávajú krásy a zložitosť prírody a získali si divákov po celom svete.

Má 93 rokov, no napriek svojmu veku sa známy britský prírodovedec ešte neplánuje stiahnuť z verejného života.

V posledných rokoch sir David Attenborough používa svoj pútavý šepot čoraz viac, aby opísal napríklad rituály dvorenia vtákov rajkovitých alebo masovú migráciu miliónov krabov červených a aby opakovane upozorňoval na klimatickú zmenu.

SkryťVypnúť reklamu

Kolaps civilizácie je na obzore

Minulú jeseň počas konferencie o globálnej klíme v Poľsku povedal svetovým vodcom, že „ak nebudeme konať, na obzore je kolaps našej civilizácie a vyhynutie väčšiny prírodného sveta“.

Začiatkom tohto roka na Svetovom ekonomickom fóre vo Švajčiarsku sa zas usiloval vyzvať svetových lídrov na uskutočnenie nevyhnutných krokov, hovoriac, že „rajská záhrada už neexistuje“.

Prečítajte si tiež: Zmizla obrovská kolónia tučniakov. Mláďatá popadali do mora Čítajte 

„Jediné podmienky, ktoré moderní ľudia kedy poznali, sa menia a menia sa rýchlo,“ povedal.
„Ignorovať dôkazy a pokračovať, akoby sa nič nedialo, je lákavé a pochopiteľné. Môžeme tiež byť v depresii a pociťovať beznádej... Musíme sa však preniesť cez pociťovanie viny či obviňovanie iných a pracovať na praktických úlohách, ktoré nás čakajú.“

Attenboroughov posledný projekt, osemdielny seriál Naša planéta pre Netflix, vznikol v spolupráci so Svetovým fondom na ochranu prírody, je plný alarmujúcich pripomienok toho, ako môže klimatická zmena ohrozovať významné časti sveta prírody.

SkryťVypnúť reklamu

No prináša aj nádej, že ľudia by mohli spoločne nájsť odhodlanie odvrátiť katastrálne následky.

Rozhovor s Davidom Attenboroughom

Seriál Naša planéta (Our Planet) sa natáčal štyri roky. Zaviedol divákov na každý kontinent - do vzdialenej divočiny Arktídy, na široké pláne Afriky aj hlboko pod hladinu svetových oceánov -, aby na vlastné oči zistili, koľko vecí sa v období klimatickej zmeny v prírode sa mení a v mnohých ohľadoch aj mizne. Jeho ústredné posolstvo je naliehavé.

„To, ako budeme konať v najbližších dvadsiatich rokoch, ovplyvní budúcnosť všetkého života na Zemi,“ hovorí Attenborough v prvej epizóde seriálu.

Pred nedávnym premietaním v Národnom prírodovednom múzeu Smithsonian vo Washingtone sir David Attenborough hovoril o svojom projekte, dôvodoch na optimizmus a o tom, čo ho stále motivuje:

SkryťVypnúť reklamu

Dokumentujete svet prírody už šesť desaťročí. A zatiaľ čo veľa z vašich seriálov hovorilo o obavách zo stavu životného prostredia, o zmene klímy a hrozbe, ktorú predstavuje, ste hovorili otvorenejšie len v posledných rokoch. Čo sa zmenilo?

"No, nie je to celkom pravda. Napríklad pred dvadsiatimi rokmi som bol na Veľkonočnom ostrove a vysvetľoval, že to je príklad kultúry, ktorá si zničila vlastné prostredie a nakoniec sa tým zahubila. A túto sériu som ukončil tým, že rovnako dopadne aj naša planéta, ak sa tomuto postupu nevyhneme.

Zvláštne je, že ľudia si to nevšimli. Povedali: ‚Ó, áno, v tom sa mýliš.' To bolo viac ako dvadsať rokov dozadu. Teraz o tom, samozrejme, hovorím úplne jednoznačne, pretože vedci na celom svete sa na tom zhodnú jednomyseľne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu