SME

Zmizla obrovská kolónia tučniakov. Mláďatá popadali do mora

Mláďatá s páperím nevedia plávať.

Kolónia tučniakov obrovských, ktoré sa volajú aj tučniaky cisárske.Kolónia tučniakov obrovských, ktoré sa volajú aj tučniaky cisárske. (Zdroj: NOAA/WIKIMEDIA/CC)

BRATISLAVA. Veľká kolónia tučniaka obrovského už tretí rok po sebe zažila katastrofickú stratu.

Silné búrky rozlámali ľadovú plošinu a v mori umreli takmer všetky mláďatá.

Keď vedci skúmali tučniaky v Halleyho zátoke v Antarktíde naposledy, zistili, že v roku 2018 zmizla takmer celá kolónia.

O stave tučniakov obrovských informuje Britský antarktický prieskum v štúdii vo vedeckom časopise Antarctic Science.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľad sa rozlámal

Až donedávna bola kolónia tučniakov obrovských v Halleyho zátoke druhá najväčšia na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Do Antarktídy tam ročne prišlo hniezdiť 14- až 25-tisíc párov. Tvorili päť až deväť percent celkovej populácie tučniaka obrovského.

Páriky tučniakov prichádzali do zátoky vždy v apríli a pobudli v nej až do decembra, keď sa mláďatá zbavili jemného páperia a narástlo im perie dospelých jedincov.

Celý čas žili tučniaky na ľadovej plošine, ktorá musí byť neustále dostatočne pevná. No posledné tri roky sa podmienky morského ľadu zmenili.

Podmienky sa začali meniť v dôsledku búrlivého počasia v septembri 2015. Mohol ho spôsobiť nezvyčajne silný klimatický jav El Niño, silné vetry a rekordne nízke množstvo morského ľadu.

Zrejme z týchto dôvodov sa v októbri v roku 2016 rozlámal morský ľad, na ktorom tučniaky obrovské zvykli hniezdiť.

Mláďatá ešte nemali dospelácke perie. Bez neho sa nedokážu dobre zahriať a nie sú schopné plávať. Preto takmer všetky mláďatá zahynuli.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaká situácia sa opakovala v rokoch 2017 a 2018.

Nezmizli úplne

Vedci skúmajú kolónie tučniakov vďaka satelitným záberom. Na základe fotografií odhadujú ich počet.

Na záberoch z roku 2018 sa však zdalo, že takmer celá kolónia v Halleyho zátoke je preč. Na pôvodnom mieste vedci napočítali len stovky tučniakov.

Zdá sa, že tučniaky nezmizli úplne.

Kolónia na Dawson-Lambtonovej ľadovci sa totiž za posledné roky zväčšila. V roku 2015 v nej hniezdilo len 1280 párov. V roku 2016 vzrástla na 5315 párov a v poslednom roku na 14 612 párov.

Zrejme sa do nej presunuli niektoré tučniaky z Halleyho zátoky, ktoré hľadali lepšie podmienky na párenie a vychovávanie mláďat. Kam však zmizli ostatné, vedci zatiaľ nezistili.

Ich počty klesajú

"Nie je možné povedať, či sú zmeny v podmienkach morského ľadu v Halleyho zátoke špecificky spojené s klimatickou zmenou, ale k takémuto úplnému zlyhaniu párenia na tomto mieste nikdy nedošlo," povedal pre web Britského antarktického prieskumu odborník na tučniaky a autor novej štúdie Phil Trathan.

SkryťVypnúť reklamu

Či súčasný stav spôsobila klimatická zmena, ukážu zrejme až ďalšie štúdie. No modely už teraz naznačujú, že zmena klímy tučniaky vážne ohrozuje.

"Publikované modely naznačujú, že počty tučniakov obrovských budú dramaticky klesať. Pred koncom tohto storočia stratia päťdesiat až sedemdesiat percent populácie, pretože sa v dôsledku klimatickej zmeny zmenia podmienky morského ľadu," dodáva Trathan.

DOI: 10.1017/S0954102019000099

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu