BRATISLAVA. Prelomové a významné. Tak vedci označujú výsledky z pozorovania čiernej diery v srdci našej galaxie. Svetu ich chcú predstaviť už v stredu 10. apríla.
Špekuluje sa, že súčasťou výsledkov by mohli byť aj historicky prvé skutočné zábery čiernej diery.
Nikto doteraz čiernu dieru nevidel.
Za určitou hranicou je gravitácia čiernej diery taká silná, že jej nič neunikne, ani svetlo, ani iné žiarenie. Avšak práve táto hranica, ktorej sa hovorí horizont udalostí, ponúka príležitosť na jej zachytenie.
Samozrejme, nepôjde o priamy záber, horizont udalostí je iba časť diery. V okolí čiernej diery žiari v röntgenovom spektre.

Naše doterajšie predstavy zobrazovali čierne diery ako gigantické vesmírne víry, lievik, trhlinu vo hviezdnom priestore, alebo ako čiernu guľu obklopenú materiálom.
Podobné vízie, navyše dvojrozmerné, mali názorne vysvetliť, že diera všetko pohltí.
Zrejme najbližšie k skutočnosti sa dostal film Interstellar, ktorý čiernu dieru Gargantuu zobrazil v trojrozmernom priestore. Gargantua vznikla na základe konzultácie s teoretickým fyzikom Kipom Thornom.
Vízia vo filme je zjednodušená pre diváka, oproti teoretickým modelom je všade rovnako jasná, vynecháva aj niektoré aspekty ohnutia svetla pri čiernej diere, a oproti simuláciám aj veľmi symetrická.
Už najbližšiu stredu sa možno dozvieme, ako by mohol horizont udalostí čiernej diery vyzerať v skutočnosti.
Pozorovania umožnil projekt Teleskop horizontu udalostí, ktorý okrem supermasívnej čiernej diery v našej Mliečnej ceste skúmal ešte jednu väčšiu v galaxii Messier M87.