SME

Študenti: Rozumieme veciam viac, ako si myslíte. V ohrození je naša budúcnosť

Študenti už nečakajú na dospelých.

Účastníci Svetového štrajku za budúcnosť klímy 15. marca 2019 na Námestí SNP v Bratislave. Účastníci Svetového štrajku za budúcnosť klímy 15. marca 2019 na Námestí SNP v Bratislave. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Je krátko po jedenástej a v stredných a základných školách je podľa rozvrhu štvrtá vyučovacia hodina.

No niektorí slovenskí študenti v školských laviciach nesedia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Namiesto školy stoja na námestiach a štrajkujú za budúcnosť klímy. Čakania na to, kedy dospelí už konečne začnú niečo robiť s klimatickou zmenou, majú totiž dosť .

Do štrajku sa zapojili desaťtisíce detí na celom svete. Na Slovensku okrem Bratislavy štrajkovali aj školáci v Košiciach, Žiline a Liptovskom Mikuláši.

Pre budúcnosť detí

Hnutie za budúcnosť klímy inšpirovala Švédka Greta Thunbergová, ktorá chodila každý piatok pred švédsky parlament štrajkovať.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Príbeh dievčaťa, ktoré odštartovalo hnutie za budúcnosť klímy v Amerike Čítajte 

"Myslela som si, že by sa do tohto obrovského hnutia malo zapojiť aj Slovensko," hovorí Sandra Bulla zo Školy úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave, organizátorka bratislavského štrajku na Námestí SNP.

"Mladá generácia musí bojovať za svoju budúcnosť, keďže ľudia s mocou sa nepozerajú na fakty a nepočúvajú vedcov. Je to problém a my sme nespokojní s tým, že sa nič nerieši dostatočne rýchlo."

V piatok doobeda v Bratislave svieti slnko a napriek chladným jedenástim stupňom cítiť, že sa blíži jar. Námestie SNP nie je zaplnené, ale prišli naň stovky študentov.

"Som veľmi rada, že sa tu stretla skupina veľmi dobrých ľudí," hovorí Bullová.

Z pódia sa jeden z organizátorov pýta ľudí v dave, kto z nich je vegetarián. Študenti kričia a niektorí zdvíhajú ruky.

SkryťVypnúť reklamu

Strava s väčším podielom rastlinnej zložky je pre planétu zdravšia. Študenti sa snažia Zem chrániť najmä tým, že doma recyklujú odpad.

"Keď vidím smeti na ulici, hodím ich do koša. A keď môžem, cestujem MHD. Ľudia by si mali dávať aj pozor na to, čo kupujú," vysvetľuje Sandra, čo konkrétne pre zmenu robí ona sama.

Nedá sa to prehliadnuť

"Planéta sa mení. A čo my?" "Zem je len jedna." "Nemáme žiadnu planétu B." Nespokojnosť aj kreativita účastníkov štrajku sa prejavila aj na niekoľkých transparentoch.

Šestnásťročný Nikolas drží veľký kartón s nápisom: Načo chodiť do školy v spoločnosti, ktorá ignoruje vedcov.

"Už tridsať rokov prebiehajú klimatické zmeny a vláda stále nekoná. Ignoruje poznatky vedcov a všetky štúdie," vysvetľuje Nikolas nápis na svojom transparente.

SkryťVypnúť reklamu

Do Bratislavy prišiel z gymnázia v Pezinku s ďalšími sedemnástimi študentmi. "Som tu pre moju budúcnosť a budúcnosť mojich detí."

Argument, že vláda ignoruje vedecké poznatky, spomínajú viacerí z účastníkov. Dúfajú, že štrajkom vyšlú zákonodarcom jasný odkaz.

"Máte sa starať o ľudí a máte sa starať aj o našu budúcnosť. My ešte nemáme vek na to, aby sme sa o ňu mohli postarať sami. A hlavne, počúvajte varovania vedcov," hovorí organizátorka Sandra Bulla.

Počúvajte ľudí a vedcov, ktorí vás varujú.

Sandra Bulla, organizátorka protestu

Pre mladosť študentov niektorí ľudia ich názory neberú vážne. No stredoškolákov netrápia ani negatívne komentáre, ktoré sa objavujú najmä na internete.

Študenti dnes veciam okolo seba rozumejú viac, ako si svet myslí. "Určite rozumieme tomu, že je ohrozená naša budúcnosť, a to sa nedá prehliadnuť," hovorí Bullová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu