SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Gény hovoria, že ľudia mali neznámeho predka

Aký bol týždeň vo vede.

Vypočujte si podcast

Pozrite sa do zrkadla. Poriadne sa zadívajte, zahľaďte sa na seba a... čo tam vlastne vidíte?

Alebo ešte lepšie, koho presne tam vidíte? Kedysi sme si totiž mysleli, že toto sme my, moderní ľudia... a tí nepodarení neandertálci boli len nejaká slepá vetva.

Lenže, to nie je pravda. Neandertálci sú naši predkovia, rovnako ako denisovania. A zdá sa, že to nie sú všetci, naše gény ukrývajú tajomstvo: ešte jedného neznámeho predka, o ktorom prakticky nič nevieme.

Skryť Vypnúť reklamu

Vieme však, že ľudia majú spoločné ešte čosi iné: nejaké základné mravné zásady. Vedci teraz ukázali, ktoré sú to.

Tento týždeň sa v Zoome vyberieme za genetikou a komplikovanými dejinami človeka, pozrieme sa na spoločnú morálku ľudstva a zistíme, ako lepšie spávať.

Ďalšie správy z vedy

Psy nie sú len tie príjemné tvory, ktoré sprevádzajú človeka po desaťtisíce rokov. Zdá sa, že sú aj jedným z najväčších ohrození života v divočine. Nový výskum naznačuje, že psy prispeli alebo priamo spôsobili vymieranie množstva druhov a predpokladá sa, že dnes ohrozujú po celom svete dve stovky ďalších.

Zdá sa, že naša planéta má nový problém. Oceány totiž ukrývajú ohromné zásoby uväzneného uhlíku vo forme rôznych plynov, ktoré sa môžu vďaka klimatickej zmene a postupnému zohrievaniu morí uvoľniť. Čo spôsobí extrémnejší skleníkový efekt a ďalšie otepľovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Násilné videohry nerobia tínedžerov agresívnejšími. Nový výskum takmer tisícky mladých a ich rodičov ukázal, že ani tínedžeri ani ich rodičia si nevšimli zmeny správania: teda žiaden nárast agresivity ani antisociálneho chovania.

Na Marse môže stále prebiehať sopečná činnosť. Nová štúdia pripúšťa možnosť, že vulkanizmus sa na červenej planéte stále odohráva, akurát sa tak deje pod povrchom, pravdepodobne pod pólmi tejto planéty.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na linku podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý týždeň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí. Vychádza každú sobotu.

Skryť Vypnúť reklamu

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami. Vychádza každý štvrtok

Za volantom je podcast o autách a automobilovom priemysle - novinky, správy, testy automobilov aj situácie z ciest. Vychádza každý piatok.

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra Roman Mikulec.

Kauza Očistec má dosah na viacerých.


12 h
Z filmu Helmut Newton: Nehanebná krása. Modelka Grace Jones považovala prácu s Helmutom Newtonom za vrchol kariéry.

Jeho fotografie priamo volajú po sexe.


22 h
Jindřich Šídlo, komentátor SeznamZpravy.cz.

Muž, ktorý tridsať rokov ovplyvňuje českú politiku, sa chystá na záverečnú partiu.


22 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu