SME
Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Zoom: Slovenskí vedci dosiahli skvelý úspech

Podcast o novinkách vo vede.

Vypočujte si podcast

Je to akýsi svätý grál – a to nielen materiálového inžinierstva. Ak by sa totiž supravodivosť dokázala dosiahnuť pri normálnych teplotách, okamžite by nasledovala revolúcia v elektronike.

Skvelou správou teraz je, že pri veľkom posune v tomto výskume asistovali aj slovenskí vedci.

A keď sme už pri pokrokoch: genetikom sa podarilo upraviť sliepky tak, aby ich vajíčka v sebe obsahovali látky potrebné na prípravu liekov proti rakovine.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sa pozrieme na nový výskum slovenských vedcov, zistíme, ako súvisia obezita a ochorenie mozgu a v čom by nám mohli sliepky pomôcť v boji proti rakovine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krátke správy z vedy

Historici objavili nové pergameny s príbehom o Artušovi a Merlinovi. Listy ukryté v bristolskej univerzitnej knižnici sú staršie ako všetky doposiaľ známe artušovské príbehy napísané v angličtine.

Výskumníci objavili znepokojivú dutinu pod jedným z najohrozenejších ľadovcov v Antarktíde. Diera pod ľadovcom Thwaites je taká veľká, že sa do nej zmestí štrnásť miliárd ton ľadu alebo vody, ktorá by zaplnila 5,6 milióna olympijských bazénov. O veľkú časť ľadu z dutiny prišiel ľadovec za posledné tri roky.

Otepľovanie už ohrozuje aj himalájske ľadovce. Naznačuje to nový výskum, ktorý sa pozrel na ľadovú pokrývku v Himalájach a v Hindúkuši. Vedci hovoria, že ak sa naše emisie oxidu uhličitého radikálne neznížia, zmiznúť môžu až dve tretiny týchto obrovských ľadovcových polí.

SkryťVypnúť reklamu

Astronómovia teraz prvý raz ukázali, že za planetárnu evolúciu môžu ohromné zrážky telies. Zistili to vďaka trojročnému pozorovaniu systému Kepler-107. Zároveň sa už dlhý čas predpokladá, že prinajmenšom jednu takúto obrovskú zrážku má za sebou aj naša Zem a jej pozostatkom je Mesiac.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na linku podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý týždeň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí. Vychádza každú sobotu.

SkryťVypnúť reklamu

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami. Vychádza každý štvrtok

Za volantom je podcast o autách a automobilovom priemysle - novinky, správy, testy automobilov aj situácie z ciest. Vychádza každý piatok.

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mních, ktorý dodržiava celibát, môže mať evolučný význam.

Asexualita a celibát nie sú to isté.


15 h

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 17 h

Jednoducho zbytočne drahý luxus.


23. jan

Na Zemi je už aj plastisféra.


26. jan
SkryťZatvoriť reklamu