BRATISLAVA. Ľudský príbeh o Rómeovi a Júlii sa skončí tragicky. No jeho žabia verzia sa zrejme skončí dobre, a to aj napriek dlhým rokom beznádeje.
Romeo, najosamelejšia žaba na svete, strávil posledných desať rokov osamote. Vedci si mysleli, že ide o posledného jedinca svojho druhu.
Počas poslednej výpravy do odľahlých bolívijských lesov však vedci objavili ďalších päť jedincov vrátane dvoch samičiek. Najosamelejšiu žabu tak po dlhých rokoch samoty konečne čaká rande.
Už to chceli vzdať
Osamelá žaba patrí k druhu telmatobius yuracare, ktorý sa vyskytuje iba v Bolívii. Romea našli v lesoch v roku 2008.

Odvtedy ho chovali v akváriu v bolívijskom Národnom historickom múzeu Cochabamba.
Keďže telmatobius yuracare je ohrozený druh, vedci dúfali, že v múzeu vytvoria chovný program.
No za desať rokov od nájdenia Romea v prírode nenašli žiadne iné jedince jeho druhu, dokonca ani na miestach s najideálnejšími podmienkami pre žaby. Všetci strácali nádej.
Šance na udržanie druhu znižoval aj fakt, že telmatobius yuracare sa dožíva pätnásť rokov.
V roku 2018 vedci vytvorili Romeovi profil na zoznamke, cez ktorý chceli vyzbierať peniaze na ďalšie expedície za ohrozeným druhom.
Pri nedávnej výprave do hmlového lesa (tropického lesa, ktorý je takmer neustále zahalený hmlou alebo nízkou oblačnosťou) mali vedci obrovské šťastie.
“Keď som ju vytiahla, uvidela som oranžové bruško a došlo mi, že v rukách mám tak dlho hľadaný druh.
„
Už chceli hľadanie vzdať, no rozhodli sa preskúmať ešte jednu rieku s vodopádom. Vtedy do vody zrazu skočila žaba.
„Vliezla som do rieky a zatiaľ čo na mňa voda špliechala, ponorila som ruky ku dnu a chytila tú žabu. Keď som ju vytiahla, uvidela som oranžové bruško a došlo mi, že v rukách mám tak dlho hľadaný druh,“ opisuje šťastný objav pre web Global Wildlife biologička Teresa Camacho Badaniová.
O niečo neskôr našli ďalšie štyri žaby rovnakého druhu.
Priťahujú sa protiklady?
V súčasnosti sú nájdené žaby v múzeu v karanténe, kde sa prispôsobujú novému prostrediu. Vedci chcú žabám vytvoriť čo najlepšie podmienky, ale zároveň aj zistiť, či nemajú závažné nákazlivé ochorenie zvané chytridiomykóza.

Ochorenie spôsobuje huba, ktorá je s výnimkou Antarktídy rozšírená po celom svete.
Ochorenie obmedzuje schopnosť obojživelníkov prijímať telom vodu a ďalšie živiny. Má na svedomí vymretie mnohých druhov.
Vedci dúfajú, že Romeo a jeho budúca Júlia budú spolu vychádzať. Aj keď ich spája záľuba v červíkoch, v mnohom sú protiklady.
„Romeo je pokojný a uvoľnený, no nehýbe sa veľmi. Je zdravý, rád sa kŕmi, no je trochu plachý a pomalý,“ doplnila pre BBC Badaniová.
„Júlia je veľmi živá, veľa pláva, veľa žerie a dokonca sa občas pokúsi aj o útek.“
Vedci plánujú v prírode naďalej pátrať po ďalších jedincoch druhu telmatobius yuracare. V Bolívii je viac ako pätina obojživelníkov ohrozená stratou prirodzeného prostredia, znečistenia či v dôsledku klimatickej zmeny.