BRATISLAVA. Je zrejme poslednou žabou svojho druhu. Dostal meno Romeo a už takmer desať rokov čaká na to, aby sa mohol spáriť s ďalšou žabou a skúsiť zachrániť svoj druh.
Romeo žije v Národnom historickom múzeu Cochabamba v Bolívii a podľa vedcov neprestáva vydávať zvuky, ktorými sa snaží privolať potenciálnu partnerku.
Desať expedícií
Biológovia sa tiež nevzdávajú. Romeovi vytvorili profil na zoznamke Match.com, cez ktorú chcú vyzbierať peniaze, aby mu na Valentína začali hľadať v bolívijských lesoch a riekach partnerku.

"Tak čaute, som Romeo. Som žaba a nie, že by som to chcel zo seba vyliať či čo, ale som posledným svojho druhu. Viem, šialené. Ale práve preto som tu," predstavil sa na zoznamke.
Romeov profil sprevádza aj video, kde ukazuje svoje plavecké schopnosti. Nikdy nebol ženatý, nemal deti, ktoré však rozhodne chce, nefajčí, pije s mierou, vzdelanie a vierovyznanie prezradí neskôr.
Jeho profil na odkazuje na web, kde môžu záujemcovia prispieť sumou, ktorá môže doslova zachrániť jeho druh.
Biológovia chcú využiť peniaze na výstroj pre desať expedícií na miesta, kde kedysi tento endemický druh žiab žil, ale aj na územia, kde ešte nik tieto žaby nehľadal.
Ešte má päť rokov
Keď pred desiatimi rokmi výskumníci Romea našli, netušili, že za celý čas sa im nepodarí nájsť žiadneho ďalšieho jedinca.
"Stále dúfame, že ďalšie sú tam vonku, aby sme mohli spustiť záchranný chovný program pre jeho druh," povedal podľa webu Yahoo! vedec Arturo Munoz.
Žaby z druhu Telmatobius yuracare sa bežne dožívajú veku 15 rokov, čo Romeovi ešte necháva približne päť rokov na splodenie potomstva.