LAS VEGAS, BRATISLAVA. Kvantové počítače dokážu robiť také výpočty, ktorým naša logika nerozumie. Doteraz tieto výkonné stroje mohli používať iba vedci vo výskumných laboratóriách.

Spoločnosť IBM teraz začala ponúkať prvý kvantový počítač IBM Q System One, ktorý je určený nielen na vedecké, ale aj na komerčné účely.
Predstavili ho v utorok na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas.
Na počítačový stolík si IBM Q System One neuložíte. Nielen preto, že je príliš veľký. Počítač je určený najmä pre vedcov a firmy a stále ide iba o experimentálne zariadenie.
Zložité problémy
Kvantové počítače sú jednou z najsľubnejších technológií súčasnosti.
V budúcnosti by mohli vo veľkom riešiť problémy, ktoré sú pre súčasné počítače príliš zložité. Môžu sa používať na šifrovanie komunikácie s bankami či pri vývoji nových liekov a materiálov.

Na prvom komerčnom kvantovom počítačovom systéme pracovali spolu s výskumníkmi IBM aj svetoví dizajnéri a architekti.
"Kvantový počítač od IBM sa zameriava na jednu z najnáročnejších súčastí kvantovej výpočtovej techniky: neustále udržiavanie kvality quibitov, ktoré sa používajú na vykonávanie kvantových výpočtov," píše IBM v tlačovej správe.
Qubit alebo aj kvantový bit je jednotka informácie, s ktorou pracujú kvantové počítače. Kvantové bity sú výkonné, no zároveň veľmi háklivé, keďže rýchlo strácajú svoje špeciálne kvantové vlastnosti - zvyčajne za sto mikrosekúnd.
Škodia im ruchy z okolitého prostredia, teplotné výkyvy či elektromagentické vlny.
Je to odrazový mostík
IBM Q System One má patričnú ochranu. Jeho súčasti sú vzduchotesne uzavreté v schránke z borosilikátového skla, ktoré má vysokú teplotnú i chemickú odolnosť. Sklený obal má rozmery 2,7 metra na dĺžku aj šírku a je hrubý viac ako jeden centimeter.
Počítače a jeho súčasti sú tiež chránené niekoľkými hliníkovými a oceľovými rámami, ktoré majú predchádzať rušivým vibráciám.
“Je to skôr odrazový mostík ako praktický kvantový počítač.
„
Aj keď IBM tvrdí, že ich kvantový počítač je určený na komerčné využitie, stále ide iba o experimentálne zariadenie. Podľa webu Verge nemožno IBM Q System One považovať za prelom, ale skôr za symbol.
"Je to skôr odrazový mostík ako praktický kvantový počítač," vysvetľuje pre Verge profesor kvantových technológií Winfried Hensinger z univerzity v Sussexe.
"Nemyslite si, že ide o kvantový počítač, ktorý vyrieši všetky problémy kvantových výpočtov. Predstavte si ho ako prototyp, ktorý vám umožní otestovať a ďalej rozvíjať niektoré z programovaní, ktoré by mohli byť užitočné v budúcnosti."