BRATISLAVA. Šifrovanie citlivej komunikácie s bankou, ktoré nerozlúšti nikto iný. Logické úlohy a výpočty, ktorým nerozumie ľudská logika a ani bežný počítač.
Nielen takto bude vyzerať kvantová budúcnosť.
Na jej príchod sa spoliehajú aj slovenskí vedci z Centra pre výskum kvantovej informácie Slovenskej akadémie vied. Pomáhajú na Slovensku rozvíjať oblasť, ktorá by v budúcnosti mohla pomôcť aj pri vývoji nových materiálov a liekov.
Počítače budúcnosti
Každý nový model počítača je o niečo rýchlejší ako ten predošlý, napriek tomu sú niektoré úlohy - fyzikálne, chemické či biologické -, ktoré nedokáže simulovať ani v súčasnosti najrýchlejší počítač sveta.
"Začali sme rozmýšľať, prečo počítače nedokážu jednoducho simulovať deje v prírode," vysvetľuje pre SME kvantový fyzik Daniel Nagaj.
Príroda je kvantovo mechanický svet. Na jeho simuláciu preto nestačia stroje fungujúce na princípe klasickej fyziky.
"Treba ho simulovať a počítať pomocou kvantovo-mechanických systémov. A o to sa my snažíme," vysvetľuje Nagaj.
Kvantové počítače pracujú s kvantovou informáciou, ktorá vo svojej podstate nie je novým typom informácie. Je však zakódovaná spôsobom, ktorý podľa vedcov revolučným spôsobom mení naše možnosti.
S ceruzkou a papierom
Kvantové počítače budú robiť výpočty pomocou jednotlivých atómov. Tie dokážeme ovládať aj ťažko uveriteľným spôsobom. Vďaka tomu budeme môcť efektívnejšie riešiť aj doteraz veľmi náročné logické operácie.
"Kvantové počítače robia také logické operácie, ktorým našou logikou nerozumieme. Napríklad odmocninu z negácie. A vďaka týmto operáciám si robia skratky vo výpočtovom čase a celý proces výpočtu významne urýchľujú," hovorí Mário Ziman, vedúci vedeckého tímu z Centra pre výskum kvantovej informácie.