NIKÓZIA. Archeológovia, ktorí pri brehoch Cypru skúmajú vrak starý 2400 rokov, prišli s poznatkami, ktoré prispievajú k poznaniu toho, ako sa v staroveku vyvíjala konštrukcia lodí.
Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.
Výskum vraku sa začal v roku 2007 a vďaka 80-člennému tímu archeológov z ôsmich krajín bude pokračovať aj na budúci rok.
Ako stavali lode Gréci a Feničania
Loď, ktorá sa potopila pri juhovýchodnom pobreží Cypru v 4. storočí pred našim letopočtom, je jedným z najviac zachovalých vrakov nájdených v Stredozemnom mori.

Archeológovia nad hladinu vyzdvihli časť trupu plavidla a vďaka tomu odhalili, aké techniky pri stavbe lodí používali Gréci a Feničania.
"Po dôkladnej ohliadke dreva použitého pri konštrukcii plavidla bol objavený dôležitý technologický prvok: použitie čapu a dlabu a súčasné viazanie jednotlivých prvkov povrazmi," uviedlo cyperské ministerstvo pre archeologický výskum a správu kultúrneho dedičstva.
"Tieto dve techniky nájdené na jedinej lodi predstavujú dôležitú časť skladačky poznatkov o stavbe lodí v staroveku vo východnom Stredomorí," dodal rezort.
Našli aj amfory
"Až do súčasnosti pomohli k lepšiemu porozumeniu starovekého obdobia iba dva vraky - jeden obchodnej lodi z 5. storočia pred našim letopočtom nájdený pri pobreží neďaleko kibucu Maagan Michael v Izraeli a druhý, ktorý sa potopil pri severocyperskom meste Keryneia v 3. storočí pred našim letopočtom," rozviedlo cyperské ministerstvo.
Z vraku lode, ktorý leží v hĺbke 45 metrov, archeológovia okrem iného vytiahli aj 70 amfor pôvodom z ostrova Chios.
"Väčšina z nich slúžila na prevoz vína, ale najmenej jedna z nich obsahovala kôstky z olív, ktoré zrejme konzumovala posádka," myslia si vedci.