LONDÝN. Medzinárodný tím archeológov objavil na dne Čierneho mora doteraz najstarší nedotknutý vrak antickej gréckej lode. Plavidlo sa potopilo okolo roku 400 pred naším letopočtom.
Podľa vedcov je mimoriadne dobre zachované, a to vrátane sťažňa a kormidla. Celkovo odborníci pri prieskume čiernomorského dna našli vyše 60 vrakov.
Najvýznamnejšie objavy predstavia v dokumente, ktorý v utorok po prvýkrát premietnu v londýnskom Britskom múzeu.
Ideálne podmienky na zachovanie
Projekt podmorských archeológov prečesáva dno Čierneho mora, ktoré je vďaka svojmu zloženiu mimoriadne priaznivé pre zachovanie starovekých pamiatok.

V hĺbke 150 a viac metrov morská voda obsahuje iba nepatrné množstvo svetla a kyslíka, čo znemožňuje život organizmom, ktoré by inak zvyšky vrakov rozložili.
Vrak lode starý 2400 rokov našli v hĺbke dvoch kilometrov približne 80 kilometrov od bulharského pobrežia. Na záberoch vedcov vidno celý trup približne dvadsaťtri metrov dlhej obchodnej lode, a to vrátane lavíc pre veslárov.
"Neveril by som tomu, že je možné nájsť loď z antického sveta, takmer nedotknutú, ktorá leží dva kilometre pod vodou. Zmení to naše porozumenie moreplavectva a antického umenia stavby lodí," citoval denník Daily Mail vedúceho projektu Jona Adamsa.
Takúto loď poznali iba z vyobrazení
Už teraz archeológovia došli k záveru, že tento typ lode doteraz poznali iba z niektorých umeleckých vyobrazení.
Tým najznámejším je zrejme váza znázorňujúca scénu z Homérovej Odysey, ktorú uchováva práve Britské múzeum.
Na nej sa grécky hrdina Odyseus priviazal k sťažňu, aby odolal volaniu sirén.
Vek lode odborníci určili pomocou rádiokarbónovej metódy, vrak však budú skúmať výlučne pomocou diaľkovo ovládaných ponoriek.
Vyzdvihnúť vrak nad hladinu podľa vedcov nemá zmysel.