SME

Zoom: Kávu by sme mali nenávidieť. Prečo ju teda pijeme

Ako milujeme kávu.

Vypočujte si podcast

Kávu by sme mali neznášať. Napriek tomu jestvujú milióny či stovky miliónov ľudí po celom svete, ktorí ju milujú.

Lenže, káva je predsa horká a horká chuť pre naše telá znamená signál, že čosi obsahuje jed. Tak prečo ju vôbec pijeme?

A ako sa počas dňa mení náš metabolizmus a kedy by sme mali jesť, ak chceme spaľovať najviac kalórií.

SkryťVypnúť reklamu

V podcaste Zoom sa budeme rozprávať o káve a kofeíne, o vplyve stravy aj našich vnútorných hodín na náš metabolizmus aj o tom, ako vznikajú nám v hlave prvé dojmy o cudzích ľuďoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšie správy z vedy

Pod grónskym ľadom vedci objavili obrovský kráter. Má tridsať kilometrov, ukrýva sa pod zhruba kilometrovou vrstvou ľadu a zanechal ho po sebe dopad telesa, ktorá malo o čosi viac ako kilometer. Otázkou teraz je, kedy sa tak stalo: vedci hovoria o rozpätí pred 12-tisíc rokmi až tromi miliónmi rokov.

Po viac ako storočí zmenili definíciu kilogramu a upravili aj definície ďalších jednotiek. Po novom sa už všetky jednotky budú určovať na základe nemenných konštánt, ktoré opisujú všetko vo vesmíre. Doteraz sa pri definícii kilogramu vychádzalo z fyzického objektu: valca zo zliatiny platiny a irídia. Po novom vychádza definícia z Planckovej konštanty.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudstvo je bližšie k univerzálnej vakcíne proti chrípke. Univerzálne očkovanie totiž teraz po prvýkrát prešlo do tretej fázy klinických testov. Znamená to, že je pre človeka bezpečné.

Astronómovia narazili v kozme na hviezdny systém, ktorý sa nepodobá na nič, čo by sme dosiaľ poznali. Jedna z hviezd v ňom, vzdialená asi 8-tisíc svetelných rokov, môže byť prvou v našej vlastnej galaxii, ktorá vytvára nebezpečná gama záblesky. Hviezdny systém vedci nazvali Apep (alebo Apofis) po egyptskom bohovi chaosu.

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na linku podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Zoom je denný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý deň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

SkryťVypnúť reklamu

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí. Vychádza každú sobotu.

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami. Vychádza každý štvrtok

Za volantom je podcast o autách a automobilovom priemysle - novinky, správy, testy automobilov aj situácie z ciest. Vychádza každý piatok.

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


SkryťZatvoriť reklamu