BRATISLAVA. Len niekoľko dní po tom, čo americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ukončil misiu ďalekohľadu Kepler kvôli vyčerpaniu paliva, podobný osud zastihol ďalšiu misiu.
Sonda Dawn, ktorá sa nachádza v pásme asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, sa neozvala počas dvoch plánovaných komunikačných okien.
Inžinieri usúdili, že Dawn už definitívne došiel hydrazín - palivo, ktoré umožňuje sonde otáčať sa. Dawn už nemôže nasmerovať antény k Zemi, ani natočiť svoje solárne panely k Slnku a nabiť sa.

Obrovské nároky
Sondu Dawn vypustili v roku 2007. Jej cieľom boli dve najväčšie telesá v pásme asteroidov, planétky Vesta a Ceres.
K Veste dorazila v roku 2011. Okolo telesa obiehala vyše roka a následne sa presunula k Ceresu, ku ktorému dorazila v roku 2015 a pri ktorom ostane niekoľko desiatok rokov.

Vedci si Vestu a Ceres ako cieľ misie nevybrali náhodou.
Obe pochádzajú z čias, keď slnečná sústava a jej planéty ešte len vznikali. Údaje, ktoré sonda získala, umožnia vedcom porozumieť procesu vzniku planét, či tomu, aké podmienky by mohli panovať v sústavách okolo mladých hviezd.
"Na Dawn sme mali ohromujúce nároky, ale výzvy zvládla každý jeden krát. Je ťažké lúčiť sa touto skvelou loďou, ale nastal čas," povedal podľa NASA šéf misie a hlavný inžinier Marc Rayman z Jet Propulsion Laboratory.
Prvenstvá
Dawn dosiahla viacero prvenstiev. Bola vôbec prvou sondou, ktorá obiehala okolo dvoch rôznych svetov. Prvou, ktorá navštívila trpasličiu planétu a zároveň aj prvou, ktorá dorazila k Veste a Ceresu.
Sonda priniesla aj dôkazy, že trpasličie planéty nielenže v dávnej minulosti mohli mať podpovrchové oceány, ale aj stále môžu mať.
Nasvedčujú tomu viaceré stopy na povrchu Ceresu, vrátane organických molekúl.