SME

Zoom: Stala sa prvou ženou profesorkou na univerzite

Kto bola Laura Maria Caterina Bassiová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Pri fyzike je to stále hanba. Len nedávno sa stala laureátkou tohtoročnej Nobelovej ceny za fyziku Donna Stricklandová – a to len ako tretia žena v dejinách tohto ocenenia.

Diskriminácia žien práve na poli prírodných vied - a predovšetkým fyziky - je však oveľa, ale oveľa dlhšia. Siaha stáročia dozadu a sprevádza dejiny odboru, ktorý zväčša spájame s prácou mužov.

SkryťVypnúť reklamu

Ale nielen preto je našou tohtotýždňovou hrdinkou Laura Maria Caterina Bassiová. Ale aj jednoducho preto, že v neľahkých časoch polovice 18. storočia patrila k osobnostiam, ktoré obdivoval napríklad sám Voltaire.

Malá Laura sa narodila do relatívne bohatej rodiny bolonského právnika a dostalo sa jej súkromného vzdelania. Zlom v jej živote nastal, keď sa dostala k prácam slávneho sira Isaaca Newtona a zamilovala sa do jeho newtonovskej mechaniky.

Prírodná filozofia ju následné sprevádzala celý život a keď si vzala prírodovedca Giovanniho Guiseppe Verattiho, začala sa viac zaoberať experimentálnou fyzikou, pohybmi telies a rodiacim sa odborom okolo elektriny.

Už v roku 1732 však mala mladá Bassiová prvé veľké verejné vystúpenie. V bolonskom Palazzio Publico obhajovala svojich 49 téz, načo jej bol následne v máji toho roku priznaný doktorát. Laura Bassiová sa tak stala len druhou ženou v dejinách, ktorá získala doktorát z filozofie: 54 rokov po Elene Cornaro Piscopiovej.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledujúci mesiac obhájila Laura ďalších dvanásť téz a v októbri toho istého roku sa stala profesorkou Bolonskej univerzity. Ako vôbec prvá žena v dejinách univerzitného vzdelávania.

Na akademickej pôde však v tom čase stále prevládal postoj, že ženy do verejného života nepatria, a Laura Bassiová, aj keď riadna profesorka, tak dávala len súkromné hodiny. A venovala sa vedeckým experimentom, v ktorých ju podporoval aj jej patrón, kardinál Prospero Lorenzo Lambertini, neskorší pápež Benedikt XIV. Čo je nepochybne jeden z dôvodov, prečo sa mohla relatívne slobodne pohybovať vo vedeckom svete.

Z odborných prác Laury Marie Cateriny Bassiovej toho dnes poznáme relatívne málo, keďže ich síce písala, no verejne nepublikovala. Zachovala sa však jej korešpondencia s ľuďmi ako boli Voltaire, Charles Bonnet či Alessandro Volta a počas života si živo a často písala s najvýznamnejšími osobami dobového života.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon, dnes je po Laure Bassiovej pomenovaný aj kráter na Venuši. Narodila sa v októbri v roku 1711 a zomrela 20. februára v roku 1778.

Ďalšie správy z vedy

Letokruhy stromov nehovoria len o ich veku. Nový výskum naznačuje, že sa podľa nich dá sledovať aj zmena pohybu tropických cyklón. Stromy ukazujú, že v priebehu času sa ich pohyb presúva smerom k zemským pólom.

Ak chceme zachovať levy aj pre budúce generácie, presnejšie, aby levy prežili v africkej divočine, budeme na to potrebovať zhruba miliardu dolárov ročne. Ukazujú to výsledky medzinárodného tímu vedcov, ktorý sa pozrel na náklady afrických rezervácií a národných parkov.

Astronómovia našli dvojicu hviezd, ktorá krúži extrémne blízko pri sebe. Binárny systém v planetárnej hmlovine M3-1 obehne okolo seba za tri hodiny a vedci predpokladajú, že hviezdy sa čoskoro premenia na novu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu