SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Vedci našli nový spôsob, ako bojovať proti fajčeniu

Enzým môže pomôcť s odvykaním.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Vedcom sa podarilo úspešne otestovať enzým, ktorý by mohol pomôcť ľuďom zbaviť sa závislosti na nikotíne. Počas pokusov na potkanoch zastavil abstinenčné príznaky.

Pokusy prebiehali na Scrippsovej výskumnom inštitúte v Kalifornii. Na základe výskumu, ktorý uverejnil časopis Science Advances, by v budúcnosti mohla vzniknúť odvykacia tabletka pre ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedci najskôr naučili potkany, ako si môžu samy podávať nikotín. Stačilo, aby zviera stlačilo gombík, a návyková zložka tabaku mu putovala priamo do žíl.

Počas dvanástich dní mali zvieratá prístup k spínaču na 21 hodín. Spotreba nikotínu u zvierat sa postupne zvyšovala, čo naznačovalo vznik závislosti. Potom však vedci umožnili potkanom podávať si nikotínovú infúziu iba raz za 48 hodín. Bez gombíka vykazovali abstinenčné príznaky a vždy, keď mali prístup k spínaču, zvyšovali si množstvo prijatého nikotínu, podobne ako závislí ľudia.

Polovica potkanov následne dostávala enzým NicA2-J1, ktorý rozkladá nikotín a znižuje jeho hladiny v krvi. Zvieratá, ktoré dostávali dávky enzýmu, naďalej užívali nikotín, ak k nemu mali prístup. Hladiny nikotínu v krvi však boli vďaka enzýmu nízke.

Skryť Vypnúť reklamu

Je to ako keby fajčili 20 cigariet, ale dostávali len jednu alebo dve dávky nikotínu, opisujú vedci mechanizmus. U potkanov sa zároveň neprejavovali abstinenčné príznaky alebo správanie, ktoré by sa ľuďom mohlo javiť ako podráždenie.

Enzým pritom síce odstraňuje z tela nikotín, aby miera závislosti klesala, no zároveň ho ponechá dosť na to, aby sa nedostavili abstinenčné príznaky. Znamená to, že ak by fajčiar chcel skoncovať s cigaretami, dal by si približne raz týždenne tabletku s enzýmom a spočiatku by pokračoval vo fajčení.

Látka by pohlcovala veľkú časť prijatého nikotínu a vďaka tomu by sa závislosť postupne zmenšovala - až do momentu, kedy by ľudia mohli prestať fajčiť bez toho, aby cítili abstinenčné príznaky. Kleslo by tak riziko, že človek v odvykaní zlyhá.

Skryť Vypnúť reklamu

Dosiaľ si vedci nevšimli žiadne závažné toxické účinky enzýmu, a preto považujú predklinickú fázu pokusov za úspešnú. Potrvá však roky, kým sa enzým dostane na trh.

Ďalšie správy z medicíny

Ľudia s vysokým krvným tlakom by mali myslieť na svoje zuby. Nový výskum naznačuje koreláciu, že ak beriete lieky na vysoký krvný tlak, lepšie budú fungovať, ak máte v poriadku chrup.

Kontroverzný výskum na 18 pároch žien dvojičiek tvrdí, že ženy, ktorých ukazováky a prstenníky majú rôznu dĺžku, majú väčšiu pravdepodobnosť byť lezbami. Príčinou môže byť dávka testosterónu pri vývoji v maternici.

Pacienti s kolorektálnym karcinómom, ktorí dodržiavajú zdravú diétu, majú nižšie riziko smrti. Nová štúdia opisuje, že pacienti, ktorí po diagnóze ochorenia zlepšili aj svoje stravovanie, mali lepšie šance na prežitie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Fajčenie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Závislosť, Zoom | Týždenný vedecký podcast
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda vlády SR Igor Matovič, vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO).

Vôbec ste si nevšimli, ako sa to zmenilo.

24. jan
Odberné miesto na covid.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

38m
Vakcínou proti covidu by sa malo na Slovensku očkovať od 27. decembra.

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

2 h
Peter Kovařík.

Hamran nezískal dostatok hlasov.

10 h

Neprehliadnite tiež

Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

2 h
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

5 h
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

6 h
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

7 h