BRATISLAVA. Stará taška na mesačný prach, prototyp lunárneho vozidla či ovládacie prvky použité pri prvom lete s ľudskou posádkou na Mesiac.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) prišiel vinou zlého zaochádzania a vedenia záznamov o tieto a mnohé ďalšie predmety historického významu.
Niektoré sa stratili, iné si vzali zamestnanci či dodávatelia.
O nedostatočnom prístupe informuje správa z auditu Úradu generálneho inšpektora v NASA, ktorá analyzovala, ako vesmírna agentúra spravuje svoj majetok.
Predal lunárne vozidlo
Od vzniku NASA uplynulo šesťdesiat rokov a za ten čas agentúra zhromaždila množstvo malých a veľkých predmetov historického významu, ktoré zohrali dôležitú úlohu v jej činnostiach.
Aj keď mnoho predmetov už neslúži na účely misií, vesmírna agentúra ich stále používa, pretože majú historický, kultúrny, vyučovací či estetický význam.
Problém je v spôsobe, akým agentúra majetok spravuje. Správa zhodnotila, že aj keď sa v uplynulom období spôsob požičiavania a nakladania s historickými predmetmi zlepšil, stále má medzery.

Nemalý počet významných artefaktov sa buď stratil, vzali ich bývalí zamestnanci či dodávatelia, a to hlavne kvôli chýbajúcemu adekvátnemu prístupu.
Pre nedbalé zapisovanie záznamov agentúra prišla o tašku na mesačný prach, ktorá sa použila počas misie Apollo 11. V taške stále boli drobné čiastočky mesačného prachu.
Váhanie vedenia a nedostatočná snaha získať späť vlastný majetok zas spôsobili, že agentúra prišla o historické vozidlo.
Historik Letectva Spojených štátov amerických si všimol prototyp lunárneho vozidla v jednej rezidenčnej štvrti v štáte Alabama. Úrad generálneho inšpektora sa ozval majiteľovi, ktorý prejavil záujem vozidlo vrátiť.
Agentúra však štyri mesiace nekonala, a tak majiteľ vozidlo predal do zberných surovín. NASA majiteľa zberných surovín kontaktovala s ponukou vozidlo odkúpiť, no ten odmietol. Keď si majiteľ zberných surovín uvedomil historickú hodnotu vozidla, predal ho na dražbe.
Chceli vyhodiť joysticky z Apolla 11
Bývalý zamestnanec si zas vzal domov tri joysticky, ktoré sa používali počas prvej ľudskej misie k Mesiacu. Povedali mu totiž, aby ich vyhodil. Neskôr ich predal na dražbe.

NASA si predaj všimla a pokúsila sa joysticky získať späť, no po troch neúspešných rokoch snahu vzdala.
Úrad generálneho inšpektora v správe upozorňuje aj na spôsob, akým vesmírna agentúra nakladá s úlomkami z raketoplánov Columbia a Challenger.
NASA časti oboch zničených strojov občas poskytne výskumníkom, no nie vždy si vyžiada formálny záznam o zapožičaní. Doteraz im všetky úlomky a časti vrátili.
Správa vesmírnej agentúre odporučila päticu krokov, vrátane zlepšenia spôsobu vedenia záznamov, celkového manažmentu a plnenia dôhod. NASA už súhlasila s tromi z piatich návrhov.