SME

Zoom: O Vezuve sme sa učili zle, sopka vybuchla inokedy

Niektoré základné fakty sme poznali zle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Ten príbeh sa asi začínal inak. Nový výskum totiž naznačuje, že s výbuchom Vezuvu, ktorý zničil antické mestá ako Vezuv a Herkulaneum, to mohlo byť zložitejšie.

Antické mesto Pompeje totiž bolo zničené výbuchom sopky Vezuv až po 17. októbri v roku 79 nášho letopočtu. A nie 24. augusta 79, ako sa dosiaľ predpokladalo a učilo.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdia to talianski archeológovia, ktorí nedávno v Pompejach objavili nový nápis objasňujúci skutočný čas tejto prírodnej katastrofy.

Vedci tvrdia, že staroveký robotník zanechal v jednom z domov tohto mesta, ktorého pozostatky ležia pri Neapole, nápis vyhotovený dreveným uhlíkom v znení "16. deň pred kalendami novembra", čo pri našom dnešnom rátaní znamená 17. október.

Pre talianske médiá to uviedol Massimo Osanna, šéf archeologického oddelenia v danej lokalite.

Doteraz sa historici na základe súvekých písomností a archeologických nálezov domnievali, že mestá Pompeje a Herkulaneum boli zničené masívnym výbuchom Vezuvu 24. augusta 79.

Podľa Osannu však na chybu týchto tvrdení už od 19. storočia nepriamo poukazovali nálezy skamenených jesenných plodov v ruinách Pompejí. Jednoducho, ak by sa výbuch stal skôr, takéto plodiny tam ešte nemali čo robiť.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes, s väčšou pokorou, možno prepíšeme učebnice dejepisu, pretože datujeme danú erupciu do druhej polovice októbra. Ide o jedinečný objav," povedal podľa agentúry ANSA taliansky minister kultúry Alberto Bonisoli.

Pompeje sú po Koloseu v Ríme druhým najnavštevovanejším turistickým miestom v Taliansku. V tomto roku len do konca augusta prilákali vyše tri milióny návštevníkov z celého sveta.

Zdá sa ale, že turistickí sprievodcovia si budú musieť upraviť jednu základnú informáciu: výbuch totiž nastal o čosi neskôr.

Ďalšie správy z vedy

V Číne chcú vypustiť umelý mesiac. Čínske mesto Čcheng-tu má ambiciózny plán nahradiť pouličné lampy svetlom z umelého mesiaca. Bol by osemkrát jasnejší ako skutočný a na oblohu by sa mal dostať v roku 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Fajčiarom by mohol pomôcť pri odvykaní špeciálny enzým. NicA2-J1 zastaví abstinenčné príznaky, fungovalo to však zatiaľ len u pokusných hlodavcov.

Jednou z príčin geniality Leonarda da Vinci mohol byť jeho zrak. Nový výskum naznačuje, že da Vinci mohol mať mierny strabizmus a jeho škúlenie mu pomáhalo lepšie previesť trojrozmerné objekty na dvojrozmerné plátno.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu