BRATISLAVA. Ďalekohľad Chandra, ktorý sa minulú stredu prepol do núdzového režimu, už opäť naplno pracuje. Oznámil to americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) na svojom webe.
Núdzový režim spustilo zlyhanie jednej dôležitej súčiastky.
Zas gyroskop
Podobne ako pri Hubblovom teleskope predminulý víkend, aj tentokrát zlyhal gyroskop. Trojsekundový výpadok vyústil do zlých údajov v počítači, ktorý sa následne prepol do núdzového režimu.

Gyroskop je veľmi dôležitá súčiastka, ktorá pomáha ďalekohľadu udržiavať presnú a pevnú polohu na obežnej dráhe, aby sa mohol zamerať na svoje ciele.
Núdzový režim znamená, že ďalekohľad sa prepol na záložné systémy. Solárne panely nastavil tak, aby prijímali maximum slnečného svetla a zrkadlá ďalekohľadu otočil preč od našej hviezdy.
NASA potvrdila, že všetky vedecké nástroje na ďalekohľade sú v poriadku. Pripravila plán na zmenu nastavení a problémový gyroskop bude v zálohe, nahradí ho ďalší.
Loading
...
Skúma supernovy i galaxie
Na obežnej dráhe sa nachádza od roku 1999. Pôvodná misia mala pritom trvať päť rokov, ďalekohľad sa však osvedčil. Napriek svojmu veku by mal podľa NASA pracovať ešte mnoho rokov.

Chandra je röntgenové observatórium, ktoré je dostatočne citlivé, aby zachytilo žiarenie, ktoré neprejde cez zemskú atmosféru. Skúma telesá ako čierne diery, galaxie, medzigalaktický priestor, supernovy, horúce plyny či kvazary.
Od Zeme sa nachádza dvestokrát ďalej ako Hubblov teleskop. Planétu obehne približne za 64 hodín.
Spolu s Hubblovým, Spitzerovým a ďalekohľadom Compton GRO patrí Chandra do projektu Veľkých kozmických observatórií NASA.