BRATISLAVA. Kyslé oceány, silné zrážky, suchá a zvýšené teploty.

Vedci varujú svet, ak zákonodarcovia krajín nezakročia teraz, smerujeme k otepleniu zeme, ktoré spôsobí dlhotrvajúce až nezvratné zmeny.
Ak chceme zmeny zmierniť, globálne otepľovanie musíme udržať pod alebo na hranici 1,5 stupňa.
Čo musíme urobiť preto, aby sme udržali otepľovanie a s ním spojenú klimatickú zmenu na uzde, vysvetľujú vedci z Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC) v novej, rozsiahlej klimatickej správe.
Kedy sa svet oteplí o 1,5 stupňa?
1,5
Udržanie oteplenia zeme po touto hranicou je aj cieľom Parížskej klimatickej dohody, ktorú podpísalo 195 krajín vrátane Slovenska.
Už dnes je zrejmé, že ľudská činnosť ohriala zem približne o jeden stupeň Celzia oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou.
Ak sa bude otepľovanie naďalej zvyšovať tak ako v súčasnosti, hranicu 1,5 stupňa by sme mohli dosiahnuť už v roku 2030 a najneskôr v roku 2052, píše 91 autorov v správe IPCC.
Dovtedy budeme musieť urobiť urýchlené kroky, ktoré zabránia prekročeniu tejto pre zem nebezpečnej hranice.
Ako bude vyzerať horúcejší svet?
"Jedno z kľúčových a jasných posolstiev tejto správy je, že už teraz vidíme dôsledky globálneho oteplenia o jeden stupeň Celzia. Sú to okrem iných zmien prejavy ako extrémne počasie, stúpajúce hladiny morí a miznúci arktický morský ľad," píše v tlačovej správe IPCC klimatológ Pchan-mao Čaj.