SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Najpríjemnejšia rada, ako žiť zdravo podľa vedy

Dotýkajte sa, objímajte sa a bozkávajte sa viac.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Dotyky, objatia a bozky nie sú prázdne gestá. Značia náklonnosť, vyjadrujú snahu nadviazať spojenie alebo sú prejavom potrieb. V závislosti od kultúry nesú rôzne typy dotyku odlišný význam. U ľudí vyjadrujú predovšetkým nehu či rešpekt, no primáty si nimi okrem spojenia určujú aj hierarchiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Dotyk pritom nemá univerzálne pozitívny náboj. O tom, či sú objatia, či bozky vhodné a vítané, rozhoduje ich kontext. Vedci pritom opakovane spejú k rovnakému záveru - dotyk, ktorého súčasťou je aj objatie a bozk, je zásadnou súčasťou ľudského života.

Umožňuje deliť sa o emócie, pestuje nielen romantické vzťahy a prospieva zdraviu. Aj aktivuje tie oblasti mozgu, ktoré ovplyvňujú proces myslenia, učenia sa a reakcie a fyziologické podnety.

Dotyk ostáva dôležitý aj po úvodných rokoch vývoja človeka. Pre ľudí v stresovej situácii má upokojujúci efekt a účinne sprostredkúva ponuku podpory a empatie.

Ľudia vyhľadávajú objatia preto, že spúšťajú neurologické procesy, ktoré navodzujú pocit pokoja a náklonnosti.

Štúdia z roku 2011 tiež zistila, že u žien, ktoré ponúkli fyzický dotyk ako symbol podpory partnerov, bola aktívnejšia časť mozgu, ktorá je zapojená do odmeňovacieho systému.

Skryť Vypnúť reklamu

Objatie zase dokáže človeka zbaviť aj účinkov stresu, pocitu existenciálneho strachu alebo pochybností o sebe samom, pričom ovplyvňujú telesné zdravie. Napríklad štúdia v časopise Psychological Science naznačila, že by objatia mohli mať ochranný účinok pred ochoreniami dýchacieho systému.

V prípade, že človek už ochorel, dokázali láskavé dotyky poskytnúť emocionálnu podporu, ktorá dokázala zmierniť závažnosť príznakov infekcie. Iné výskumy ukazujú, že ak sa páry často objímajú, partnerky mávajú nižší krvný tlak. Objatie tak môže srdcu prospievať v doslovnom, nielen metaforickom zmysle.

A zatiaľ čo o srdce sa postarajú objatia, bozkami možno povzbudiť imunitu. Za desať sekúnd intímneho bozkávania sa totiž medzi partnermi prenesie 80 miliónov baktérií.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci to môže zniesť odpudivo, takáto výmena mikróbov funguje na podobnom princípe ako vakcína. Bozky inak predstavujú dôležitý nástroj, ktorým si telo testuje fyzicky vhodného partnera. Pomáha v tom kokteil chemikálií, ktoré sú pre každého jedinečné a nesú informáciu o kompatibilite.

Jednoducho, vedecké dôkazy nasvedčujú, že dotyky a bozky sú dôležitým nástrojom, ktorý robí ľudí nielen lepšími, ale aj zdravšími.

Ďalšie správy z medicíny

Novoobjavená chemická látka môže vysvetľovať, prečo sú celozrnné produkty pre nás zdravšie. vedci zistili, že obsahujú betaín, ktorý má priaznivý vplyv na mnohé veci, napríklad na metabolizmus glukózy.

Aj príležitostné či umiernené pitie je problémom. Nový výskum naznačuje, že aj jediný pohárik denne zvyšuje riziko predčasného úmrtia asi o 20 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Sexuálne obťažovanie a útok vedú aj k problémom v budúcnosti. Nový výskum naznačuje, že majú významný vplyv na fyzické a mentálne zdravie žien v strednom veku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zoom | Týždenný vedecký podcast

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili ďalších 1 254 infikovaných (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už takmer 106-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 868 obetí.

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Areál voľného času Vojenský dvor
CYNICKÁ OBLUDA

Najväčší Kollárov problém

Krajniak povedal, že za Kollárom do nemocnice nechodili žiadne mladé priateľky, ale výhradne "dámy v rokoch".

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.