SME

K Merkúru poputuje sonda, na ktorej pracovali aj Slováci

Sonda odštartuje v októbri.

Vizualizácia sondy BepiColombo pri Merkúre.Vizualizácia sondy BepiColombo pri Merkúre. (Zdroj: ESA)

KOŠICE. Na kozmodróme Európskej kozmickej agentúry (ESA) vo Francúzskej Guyane vrcholia prípravy na štart prvej európskej vesmírnej misie k planéte Merkúr.

Prečítajte si tiež: Magnetické tornáda a lúče kráterov. Ako vyzerá Merkúr Čítajte 

Misia BepiColombo je pomenovaná na počesť talianskeho astronóma Giuseppe (Bepi) Colomba a jej cieľom je významne rozšíriť poznatky o formovaní slnečnej sústavy a vývoji planét v blízkosti materskej hviezdy.

"K misii prispeli aj Slovenská akadémia vied (SAV) a slovenské technologické firmy," uviedol pre TASR Ján Baláž, vedecký pracovník košického Ústavu experimentálnej fyziky SAV.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najvýkonnejší motor

Štart misie je naplánovaný na 20. októbra, komplex dvoch vedeckých sond a transferového modulu na sedemročnú púť k Merkúru vynesie raketa Ariane 5.

Hádam najväčšou technologickou výzvou tejto misie je spoľahlivá práca vedeckých aparatúr v 'pekelne' nehostinnom prostredí.

vesmírny konštruktér Ján Baláž

Na transfer k Merkúru sa okrem klasického chemického pohonu využije historicky najvýkonnejší iónový motor a gravitačné asistencie planét Venuša a Zem.

Po dosiahnutí cieľa zaujme európska sonda MPO (Mercury Planetary Orbiter) nad Merkúrom nízku orbitu a zameria sa na štúdium samotnej planéty, zatiaľ čo japonská sonda MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) bude z vysokej excentrickej orbity skúmať jeho magnetosféru.

Vyvíjali prístroj pre sondu

Ku konštrukcii európskej sondy MPO prispel aj košický Ústav experimentálnej fyziky SAV, ktorý sa v rámci medzinárodnej vedeckej spolupráce podieľal na vývoji vedeckej aparatúry PICAM (Planetary Ion CAMera).

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vesmírny konštruktér Baláž: Ešte aj na ceruzku s gumou musím ísť do súťaže, zaoberáme sa tu hlúposťami Čítajte 

"PICAM je súčasťou vedeckého komplexu SERENA a je to hmotnostný spektrometer zameraný na analýzu atómov, ktoré sú vplyvom intenzívneho slnečného žiarenia z povrchu Merkúra uvoľňované, ionizované a fyzikálnym prostredím planéty unikajúce do kozmu. Analýza týchto unikajúcich atómov z paluby sondy MPO prinesie cenné poznatky o povrchovom zložení planéty," priblížil Baláž, ktorý sa priamo podieľal na konštrukcii tejto vedeckej aparatúry.

"Hádam najväčšou technologickou výzvou tejto misie je spoľahlivá práca vedeckých aparatúr v 'pekelne' nehostinnom prostredí, keďže Merkúr je k Slnku najbližšia planéta a slnečné žiarenie je tam až desaťkrát intenzívnejšie ako na Zemi," doplnil.

Ústav experimentálnej fyziky SAV pozvali podľa neho zahraniční partneri k príprave tejto misie na základe výborných referencií z účasti na viacerých predošlých vesmírnych misiách, najmä z misie Rosetta, ktorá ako prvá v histórii pristála na kométe.

Vesmír

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

ISS.

Projekt s názvom Space Volcanic Algae povedie poľský astronaut Európskej vesmírnej agentúry.


TASR
Umelecká predstava exoplanéty K2-18b.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


15
Ilustračná fotografia.

Planéta obieha extrémne blízko svojej hviezdy.


TASR 2
Byzantská mozaika znázorňuje dvoch venatores, ako lovia tigra v aréne pre pobavenie ľudí vo Veľkom paláci v Konštantínopole.

Našli dôkaz o súboji človeka so zvieraťom.


6
SkryťZatvoriť reklamu