SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Čo sa stane, keď sa rozhodnete zrušiť internet

Skúste sa na chvíľu vypnúť. Nie, svet neskončí.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Telefón máte takmer neustále pri sebe. Beriete si ho na záchod, šúchate po jeho obrazovke pri ceste do práce, niektorí doň dokonca pozerajú aj keď kráčajú po ulici. Stále však existujú ľudia, ktorí sa svoj spoločenský život rozhodli žiť iba v offline svete.

Nepoužívajú smartfóny, nemajú účty na instagrame, facebooku, whastappe, snapchate či twitter. Niektorí dokonca odmietajú používať aj email.

Skryť Vypnúť reklamu

V novej štúdii vo vedeckom časopise Sociological Research Online sa autori rozhodli preskúmať životy 50 takýchto ľudí. Dospeli k trom hlavným zisteniam, ktoré sa "online ľudia" môžu naučiť od odpojených.

Napriek tomu, že telefóny a sociálne siete zvyšujú stres, riziko vzniku depresie, a svojou modro žiariacou obrazovkou narúšajú spánok, telefónu sa zrejme len málokto dobrovoľne vzdá.

No ľudia, ktorí sa rozhodli pre život bez telefónov, videli najmä pozitíva. Ich spoločenský život bez sociálnych sietí vyzeral inak: neboli takí smutní a dokázali žiť viac v prítomnosti.

Prvý veľký rozdiel medzi ľuďmi offline a online sa pritom neprekvapivo ukázal už v trávení času s inými ľuďmi. Pri spoločnej večeri, posedení s kamarátmi či v električke totiž nepozerali do obrazovky mobilu. Účastníkom štúdie prinášalo trávenie času s inými ľuďmi pocit pokoja a zmyslu života.

Skryť Vypnúť reklamu

Na sociálnych sieťach podobné pocity môžete zažiť tiež, no že výrazne ovplyvňujú psychiku používateľov a podporujú iný typ komunikácie. Pritom však odpojenie od online sveta môže spočiatku spôsobovať úzkosť. Je tiež možné, že prvé týždne sa budete cítiť osamelo.

Druhým zistením štúdie je, že tí, ktorí si vybrali život bez telefónu či sociálnych sietí, sa necítia smutne ani vylúčene a zlepšila sa ich sústredenosť. Keď totiž máte telefón pri sebe, mozog naň neustále myslí. A stačí, že ho máte iba položený na stole či ukrytý vo vrecku, ukázala štúdia z roku 2017.

Telefón nenarušuje iba vaše vzťahy, ale aj zdravie. Môže za to najmä modré svetlo obrazovky, ktoré narúša zdravý spánok ale unavuje aj oči. Stačí, že si telefónom svietite do tváre pred spaním a môžete cítiť jeho negatívne účinky. Aj preto, ak sa telefónu nevzdáte úplne, mali by ste ho vykázať aspoň zo spálne.

Skryť Vypnúť reklamu

Posledná rada od odpojených ľudí sa týkala precvičovaniu všímavosti, ktorá sa ukazuje ako účinný bojovník proti stresu či depresii.

Ďalšie správy z medicíny

Čistiace prostriedky spojili nový výskum s detskou obezitou. Dôvodom je, že pri ich používaní sa deťom zmenila črevná mikroflóra. Problémom výskumu však zatiaľ je, že vedci nevylúčili dostatočne iné faktory.

Rakovinové bunky sa naučili unikať pred imunoterapiou. Vedci chceli zistiť, prečo u niektorých pacientov nezabrala a rakovina sa vrátila. Ukázalo sa, že tumor dokázal skryť gén, na ktorý cielili imunitné bunky.

Pre bábätká je najlepšie mlieko priamo z prsníka. Nový výskum naznačuje, že takéto mlieko odležané vo fľaške nemá taký dobrý vplyv na hmotnosť detí. No aj takéto mlieko je lepšie ako náhrady mlieka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Internet

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Zoom | Týždenný vedecký podcast
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ak sa chcú seniori nad 65 rokov prihlásiť ako náhradníci na očkovanie musia pátrať po tom, aký systém prihlasovania používa ich najbližšie očkovacie centrum. Ilustračná fotografia.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

10 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

9 h

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.

7 h

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

15 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan