SME

Zoom: Ak ste boli pri mori, vraj nemôžete darovať krv

Neverte hocičomu. A nešírte veci, ktoré nemáte potvrdené.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Postupná genocída Európanov. Boli ste v Grécku alebo v Taliansku? Nemôžete darovať krv. Imigranti v týchto krajinách rozšírili choroby, na ktoré nie sú lieky. Každý, kto bol v týchto štátoch, nesmie až do odvolania darovať krv.

Text, ktorý tvrdí, že pre prítomnosť migrantov v krajinách južnej Európy platia v Česku či u nás obmedzenia na darovanie krvi, sa šíri ako reťazový e-mail. Upozornila na to stránka Českého rozhlasu iRozhlas.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Identický článok šíria aj dezinformačné webové stránky ako napríklad Narodnisjednoceni.cz, podarilo sa nám ho nájsť aj v niekoľkých diskusiách. Text je však vymyslený. A jedinou pravdivou informáciou je, že pre prítomnosť exotických chorôb existujú určité obmedzenia na darcovstvo krvi.

Niektoré platia aj na Slovensku.

Webová stránka Národnej transfúznej služby napríklad zverejňuje zoznam krajín, v ktorých sa vyskytujú exotické choroby. Mimochodom, je medzi nimi aj Maďarsko, ktoré inak nacionalistické stránky dávajú za vzor úspešného boja proti migrácii.

Moratórium na darcovstvo krvi je pritom obmedzené na 28 dní a naša Národná transfúzna stanica uvádza, že exotické choroby ako malária alebo západonílsky vírus šíria komáre.

Platí však, že ak chcete darovať krv, informujte sa u odborníkov alebo na webovej stránke spomínanej Národnej transfúznej služby. Anonymné e-maily a dezinformačné stránky určite nie sú dobrými zdrojmi informácií... a vlastne, nie sú dobrým zdrojom ničoho.

SkryťVypnúť reklamu

Anonymne sa šíriace e-maily sú rovnako nedôveryhodné ako príspevky na sociálnych sieťach bez dátumu či bez konkrétneho zdroja. Človek im však ľahko uverí, ak ich dostane od osoby, ktorej dôveruje.

Ako často hovoríme, platia preto dve základné pravidlá používania internetu: neverte hocičomu. A nešírte veci, ktoré nemáte potvrdené z dôveryhodných zdrojov.

Ďalšie hoaxy:

Po smrti amerického senátora Johna McCaina sa začalo šíriť niekoľko fotografií, ktoré tvrdili, že je na nich zosnulý senátor s Abú Bakrom al-Bagdádím, vodcom organizácie Islamský štát. Hoax má pritom najmenej dva roky a text je falošný. Na záberoch je niekto iný.

Muž vraj namieril na hurikán Florence a vystrelil. Guľka sa však otočila, zasiahla ho a následne zomrel. Takáto správa sa síce objavila na sociálnych sieťach, no pravdou nie je. Správa je vymyslená a hoax pochádza pôvodne už z minulého roka.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku máme prvý hoax s využitím videomontáže. Upozornil naň denník N . Prezdienta Andreja Kisku na ňom vedú kukláči, pričom vidieť, že ktosi obvinenému vymenil nie príliš šikovne hlavu za hlavu prezidenta. Rizikom je, že budúce deepfakes však môžu byť oveľa uveriteľnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu