Vypočujte si podcast
- Odoberajte: Apple podcasty | RSS | Podbean | Pocket Casts | TuneIn
- Čo je to podcast? | Ako počúvať na iPhone? | Ako počúvať na Androide?
- Všetky časti podcastu Zoom
Prepis podcastu do textu
Zlá správa. Vypočujete si ju a o chvíľku pocítite v hrudníku náhlu bolesť a ťažko dýchate. Hlavou vám prebleskne myšlienka: Asi mám infarkt. Nemusí to síce byť pravda, no stále môže ísť o život.
Strata milovaného človeka, podobne ako iná psychicky či fyzicky stresujúca udalosť, totiž môže zapríčiniť takzvaný syndróm zlomeného srdca. Napriek názvu diagnóza nepomenúva smútok z nešťastnej lásky. Ide o druh kardiomyopatie, čiže ochorenia srdcového svalu.
Zlomené srdce postihuje najmä ženy vo vyššom veku, viac ako 90 prípadov sú pacientky vo veku od 58 do 75 rokov.
Dnes nie je úplne známa presná príčina problému, no analýzy naznačujú, že pacienti mohli mať genetický predpoklad, aby bolo ich srdce citlivejšie na stresový hormón adrenalín. Pod návalom stresu dokáže adrenalín prakticky omráčiť srdce. Spôsobí zmeny v bunkách srdcového svalu prípadne spôsobí dočasné stiahnutie krvných ciev a bráni tak správnej funkcii ľavej komory srdca.
Veci sa účinkami emočného vypätia na činnosť srdca zaoberajú už viac než 25 rokov. Prví ho zdokumentovali japonskí výskumníci ešte v roku 1990. No trvalo pomerne dlho, kým západná medicína problémy vzala na vedomie.
V praxi je totiž takýto problém náročné rozoznať od infarktu. Príznaky ako bolesť v hrudníku a dýchavičnosť sú totiž typické pre obe ochorenia. Rozdiely však vidieť v činnosti srdca na EKG a testy neukážu zablokované srdcové cievy. Odlišné sú aj výsledky krvných testov, pri ktorých nevidieť príznaky poškodenia srdca.
Aj napriek rozdielom sa však zatiaľ obe ochorenia liečia rovnako. Pacienti dostanú látky na uvoľnenie ciev a betablokátory, ktoré regulujú srdcový rytmus a znižujú vysoký krvný tlak. Princípom je znížiť nápor na srdce.
Príčinou býva silná záťaž na psychiku alebo na telo. Medzi najčastejšie patrí úmrtie blízkeho alebo tragédia, prekvapivo však nemusí ísť iba o nepríjemné emócie. Nebezpečný môže byť aj adrenalínový šport a približne jedno percento prípadov zlomeného srdca spôsobili šťastné udalosti. Ľudia skončili v nemocnici kvôli vypätiu a návalu príjemných pocitov, ktoré zažili pri udalostiach ako napríklad narodenie vnúčaťa, výhra v kasíne či svadba dieťaťa.
Prevencia syndrómu zlomeného srdca preto nie je jednoduchá. Zatiaľ čo stresu a nešťastiu sa všetci ochotne pokúsia vyhnúť, chrániť si srdce pred šťastím by bola zrejme najnepopulárnejšia lekárska rada v histórii.
Ďalšie správy z medicíny:
Plnotučné mlieko a jogurty sú zdravšie, než si myslíte. Tri mliečne výrobky denne totiž prajú zdraviu. Samozrejme, ak na ne nemáte intoleranciu.
Ľudia sú už nastavení tak, aby dokázali odpúšťať. Nový výskum naznačuje, že náš druh má vrodenú flexibilitu pri morálnych súdoch a tendenciu držať sa dobrých dojmov, čo uľahčuje mechanizmus odpúšťania.
Naše mozgy nielenže automaticky opravujú preklepy a dopĺňajú vety. Dokonca vedia vopred odhadnúť špecifické slová, ktoré sa hovoriaci ešte len snaží predniesť. Naznačuje to nový výskum, ktorý opisuje, ako sa snaží mozog predvídať veci na základe toho, čo vie o prostredí.