SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Rusi mu vyplienili majetok, dostal náhradu

Ako žil matematický génius Leonhard Euler.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Asi veľa vedeckých príbehov nezačína podobne. Pastor kalvínskej cirkvi a dcéra iného protestantského kňaza mali spolu syna. A z tohto syna napokon vyrástol vedecký génius... a možno najväčší matematik všetkých čias.

Lenže, život Leonharda Eulera začal práve nejako takto. I keď, kontext je asi dôležitý: jeho otec, protestanský pastor Paul III Euler, bol blízkym priateľom rodiny Bernoulliovcov. Väčšina z nás toto meno začula už kdesi na strednej škole a spájalo sa s rovnicou o kvapalinách.

Skryť Vypnúť reklamu

V skutočnosti to však bola známa rodina matematikov a vedeckých géniov. A veľké vzory, s ktorými mladý Euler vyrastal.

Leonhard Euler už ako trinásťročný navštevoval Bazilejskú univerzitu, kde skončil s dizertáciou porovnávajúcou myšlienky Descarta a Newtona. Medzičasom si Bernoulliovci všimli jeho obrovský talent na matematiku a dávali mu súkromné lekcie.

A aj keď jeho otec preňho vymyslel kariéru kňaza, práve vplyvná matematická rodina ho presvedčila, že jeho syn raz bude veľkým matematikom. My im môžeme iba poďakovať – a teda asi aj za to, že mu vybavili miesto na vtedajšej Ruskej akadémii vied, takže Euler mohol začať so svojou vedeckou kariérou v prvej polovici 18. storočia v Petrohrade.

Turbulentné časy nielen v dobovom Rusku asi môžeme preskočiť, no Euler sa napokon vrátil na západ a získal miesto v Berlíne. A tam nielenže napísal takmer štyri stovky vedeckých prác, ale posunul vedu tak, že sa vlastne o ňom dodnes rozprávame, učíme a mnohé po ňom voláme.

Skryť Vypnúť reklamu

Veď urobme si len krátky prehľad: jeho meno nesú funkcie, mnohé rovnice a transformácie, čísla, formuly, teorémy, dokonca vedecké zákony. Tie napríklad rozširujú platnosť Newtonových pohybových zákonov na pohyby komplexnejších telies. A, nezabudnime, jeho meno nesie aj asi 18-kilometrová planétka v pásme planétok medzi Marsom a Jupiterom.

Ak sa ale chceme vyhnúť podrobnostiam, Leonhard Euler zásadným spôsobom posunul naše poznanie v matematike, pričom sa venoval nielen infinitezimálnemu počtu, množinám a grafom, ale bol aj pionierom topológie a analytickej teórie čísiel. Nevraviac o jeho prínose pre logiku, optiku, astronómiu a teóriu hudby, do ktorej sa pokúsil vnášať prísne matematické princípy.

Leonhard Euler sa po tom, ako mu postupujúce ruské vojská v roku 1760 vyplienili počas Sedemročnej vojny majetok a dostal od Rusov veľkú náhradu spôsobených škôd, do Ruska vrátil. Prijal pozvanie do Petrohradu, kde pôsobil až do svojej smrti.

Skryť Vypnúť reklamu

Zomrel 18. septembra v roku 1783.

Ďalšie hoaxy:

Nový objav fosílie starej 500 miliónov rokov ukazuje, ako sa dávny život na našej planéte začal šíriť po morskom dne. Vedci tiež zistili, ako sa táto Pahvantia živila drobným planktónom.

Geológovia našli dávne prepojenie medzi Anglickom a Francúzskom. Ukázalo sa, že britská pevnina nevznikla vďaka zrážke dvoch, ale až troch pradávnych kontinentálnych más.

Znečistený vzduch kazí intelekt, stratiť možno roky vzdelania. Ukázalo sa tiež, že ženy sú na toto riziko odolnejšie než muži.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Matematika

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Zoom | Týždenný vedecký podcast
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Školy sa od pondelka neotvoria, už nie je čas, hovorí Gröhling (minúta po minúte)

Na Slovensku odhalili PCR testy 1811 nových prípadov. Pribudlo aj 23 úmrtí.

	
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.
Meghan Markleová
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Na vakcínu sa musíme pripraviť, armáda nás nevytrhne

Predvedené chaosy varujú pred ilúziami a optimizmom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Aká je najvyššia možná teplota?

Čo je to maximálne teplo vo vesmíre.

Podcast Zoom

Zoom: Koronavírus zmutoval, je nebezpečnejší?

Podcastový prehľad noviniek z vedy.

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.