Vypočujte si podcast
- Odoberajte: Apple podcasty | RSS | Podbean | Pocket Casts | TuneIn
- Čo je to podcast? | Ako počúvať na iPhone? | Ako počúvať na Androide?
- Všetky časti podcastu Zoom
Prepis podcastu do textu
Olajkujte a zdieľajte tento príspevok, označte priateľa v komentári a staňte sa fanúšikom našej stránky. Budete zaradení do žrebovania o päť luxusných karavanov.
Asi ste na sociálnej sieti už narazili na čosi podobné. Vlastne, odkedy sociálne siete fungujú, na čosi podobné narážate nevyhnutne a s opakujúcou sa pravidelnosťou.
Tento raz stvorila podozrivú súťaž facebooková stránka Auto doplnky.
Stránka vznikla iba 2. augusta a súťaž bola podvodná. Trvala iba niekoľko dní a koncom augusta už po nej nebolo ani stopy. Splnila však svoj základný účel - stránka bez obsahu získala viac ako trinásťtisíc fanúšikov.
Nie je pravdou, že každá súťaž na nejakej sociálnej sieti je podvod. Nie je, mnohé značky si takto robia naozajstnú reklamu, komunikujú so svojimi zákazníkmi, prípadne chcú nalákať ľudí.
Ale čosi za to ponúkajú. Zväčša sa však hrá o drobnosti, nie o päť karavanov.
Navyše, za takouto lotériou by vždy mala stáť dohľadateľná firma alebo organizácia, od ktorej sa prípadná výhra dá nárokovať. Že súťaž o karavany nebola pravá, priznal denníku SME vo facebookovej správe aj anonymný správca stránky Auto doplnky.
"Súťaž, samozrejme, nebola reálna. S kolegom sme len skúšali, či je naozaj také jednoduché získať fanúšikov pár vetami a stiahnutými fotkami z internetu," odpovedali prostredníctvom sociálnej siete.
Tvrdí, že za stránkou nie je žiadna firma ani organizácia a že autori stránky dnes nemajú jasný plán, čo urobia so stránkou, na ktorú sa im podarilo získať viac ako 13-tisíc fanúšikov.
Okrem podozrivo bohatej výhry a stránky bez zjavného prepojenia na konkrétnu firmu mala "súťaž" aj iný problém. Pravdepodobne totiž porušila pravidlá facebooku.
Tie pri súťažiach síce povoľujú získavanie lajkov ako podmienku vstupu, no zakazujú vyžadovať preposlanie príspevku na vašom súkromnom profile. Pri falošnej súťaži o karavany to bola však jedna z podmienok.
Ak to teda skrátime: dávajte si v digitálnom prostredí pozor. Neverte všetkému, čo si prečítate a čo vám niekto ukáže. Premýšľajte a informácie si preverujte. Bude prinajmenšom ťažšie, aby vás niekto podviedol a nachytal.
Ďalšie hoaxy:
Pyramídy v Gíze sú tajomnou správou. A tá najväčšia je orientovaná tak, že nám má ukazovať, aká je naozajstná rýchlosť svetla. Nuž nie, nielenže v čase výstavby pyramíd o rýchlosti svetla vo vákuu nik nič netušil. V tom čase ešte ani nejestvovala predstava o našich dnešných metroch a kilometroch - starovekí Egypťania používali iné miery.
Vraj istá americká vysoká škola svojim študentom zakázala, aby si uctili obete 11. septembra. Údajne preto, aby náhodou neurazili moslimov. Je to klamstvo, proti ktorému sa ohradila aj samotná Rippon College.
Americký prezident Donald Trump sa bojí duchov, presnejšie, duchov bývalých amerických prezidentov a preto sa vyhýba oválnej pracovni. Nuž, nech už si myslíme o Trumpovi čokoľvek, toto je nezmysel. Pôvodne vznikol ako satira, avšak začala žiť vlastným životom.