SME

Zoom: Homo erectus bol príliš lenivý, nechcelo sa mu hľadať nástroje

Lenivosť je hýbateľkou pokroku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Už nežil v stromoch. Mal dlhé nohy a v porovnaní s trupom kratšie ruky, chodil vzpriamene, zrejme vedel aj bežať a používal primitívne nástroje.

Tak by sa dal v skratke opísať náš dávny prapredok Homo erectus – teda človek vzpriamený. Ako-tak sa už ponášal na moderného človeka, no od moderných ľudí a našich priamych predkov sa predsa len líšil. Napríklad jednou základnou vlastnosťou: vyhynul.

SkryťVypnúť reklamu

Možné príčiny teraz naznačuje nový výskum vo vedeckom časopise PLoS ONE. Homo erectus by totiž okrem prívlastku „vzpriamený“ mal niesť aj označenie „lenivý“.

Dávny Homo erectus žil v akýchsi spoločenstvách lovcov a zberačov. Dokonca si dokázal vyrábal a používať jednoduché nástroje. Lenže sa zdá, že ničomu z toho sa poriadne nevenoval. Vedci to dokonca označujú slovami, že sa títo praľudia od námahy príliš pretrhnúť nešli.

Akoby ich nezaujímali nové veci, neskúšali nevyskúšané, neinovovali, neobjavovali, nechceli vedieť, čo sa ukrýva za najbližším kopcom.

Výskumníci totiž v roku 2014 skúmali náleziská archaickej populácie tohto druhu na Arabskom polostrove, kde Homo erectus žil v skorej dobe kamennej. A teraz zistili, že pri výrobe nástrojov a zbere surovín využíval postupy, ktoré vyžadovali najmenej úsilia.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad použil akékoľvek úlomky skál, ktoré našiel neďaleko tábora. V porovnaní s neskoršími kamennými nástrojmi však išlo o nekvalitné kusy. Pritom len kúsok od archeologického náleziska sa za malým kopcom ukrýval zdroj oveľa lepších kameňov. No tam neboli žiadne náznaky, že by ho praveký človek používal.

Homo erectus sa zrejme neobťažoval, aby si znášal kamenie z nejakého lomu, ak mu - i keď nekvalitné - kusy kamenia padali priamo k nohám. Lenže takéto správanie je v príkrom kontraste s inými druhmi, ktoré si vyrábali vlastné nástroje. Napríklad naši priami prapredkovia, Homo sapiens aj neandertálci boli ochotní za dobrými nástrojmi putovať na veľké vzdialenosti či sa šplhať na vysoké kopce.

Napokon sa teda stalo nevyhnutné: bez potrebného pokroku a inovácií nakoniec druh Homo erectus vyhynul.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie správy z vedy:

Smrť buniek sa podobá padajúcemu dominu. Vedci teraz sledovali, ako sa šíri - a zdá sa, že postupuje rýchlosťou zhruba dva milimetre za hodinu.

Šimpanzy sa ešte aj hrajú ako ľudia. Výskumníci teraz natočili týchto našich najbližších zvieracích príbuzných, ako sa s mladými hrajú na - no my to voláme lietadlo, oni asi nie... a hrajú sa pri tom rovnako ako človek.

Nefajčite. Takúto banalitu vám asi veda hovoriť nemusí, ale teraz výskumníci otestovali e-cigarety. A ukázalo sa, že bunky pľúc vystavené parám e-cigariet dopadli zle. Narástla bunková smrť, tvorba voľných radikálov aj chemikálií, ktoré v tele vyvolávajú zápaly.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu