- Odoberajte: Apple podcasty | RSS | Podbean | Pocket Casts | TuneIn
- Čo je to podcast? | Ako počúvať na iPhone? | Ako počúvať na Androide?
- Všetky časti podcastu Zoom
Prepis podcastu do textu
Skúste sa vžiť do tejto situácie. Ste v 17. storočí a akoby nebolo dosť zlé, že pánom vášho domu aj osudov je nejaký muž, ešte sa aj chcete venovať vede. A to vede na tú dobu takej špičkovej, že jej poriadne rozumela len hŕstka európskych vzdelancov.
Ale nielen preto je našou tohtotýždňovou hrdinkou nemecko-poľská astronómka Maria Cunitzová. Hovorí sa totiž o nej, že od čias starovekej Hypatie Alexandrijskej až do jej čias bola najrozhľadenejšou a najvzdelanejšou ženou a astronómkou sveta.
A ešte čosi nám priniesla: zjednodušila myšlienky Johannesa Keplera tak, že sa mohli po Európe rozšíriť.
Maria Cunitzová sa narodila do vzdelanej a relatívne zabezpečenej rodiny. Jej otec bol lekárom, matka dcérou popredného vedca tých čias. Malá Mária sa tak s vedou, alebo teda s predchodkyňou dnešnej vedy stretávala už od narodenia.
Neskôr musela utekať pred náboženským prenasledovaním aj tridsaťročnou vojnou a spolu s mužom sa živila všelijako, najmä však prípravou rôznych chemikálií a medicín. Napokon, v tých časoch sa príliš nerozlišovalo medzi vedcom a alchymistom, ani medzi astrológom a astronómom.
A na tomto poli je Cunitzovej najväčší prínos. V roku 1650 vydala na vlastné náklady slávny spis Urania Propitia, ktorý zásadným spôsobom zjednodušoval takzvané Rudolfínske tabuľky.
Čo je ďalší slávny spis svojej doby: nič menšie, ako hviezdny a planetárny katalóg pozbieraný samotným Johannesom Keplerom, podľa dát a pozorovaní Tycha Brahe. To je ten, ktorý pracuje so zákonmi telies a s ich obehom po eliptických dráhach a s predstavou, že všetko obieha nie okolo Zeme, ale okolo Slnka.
Tak ďaleko ale Maria Cunitozva nezašla. Jej kozmológia je akýmsi hybridom, kde Slnko a Mesiac obiehajú okolo Zeme a ostatné planéty okolo Slnka. A tiež jej tabuľky používali najčastejšie... nuž na astrológiu.
No už fakt, že v tých časoch nielenže čosi podobné dokázala napísať, ale ešte aj ako žena a pod svojim menom, z nej robí zásadnú postavu. Nielen vedy, ale aj hnutia za zrovnoprávnenie žien.
Preto je našou hrdinkou. Zomrela takto, 22. augusta, v roku 1664.
Ďalšie správy z vedy:
Existuje spojenie medzi tým, ako je človek dobrý v matematike a systematickým prístupom k riešeniu problémov. Ukázal to nový výskum, ktorého sa zúčastnilo 200 univerzitných študentov.
V atmosfére ďalšej exoplanéty dokázali astronómovia určiť chemické prvky. Superhorúci plynný obor KELT-9b sa nachádza 650 svetlených rokov od Zeme a v atmosfére má železo a titán.
Ak veríte svojmu zraku, príliš to nerobte. Presnejšie, náš mozog vám často podhadzuje trochu iné veci, ako naozaj vidíte. Je to užitočné: pretože ako inak by ste chceli odraziť napríklad tenisovú loptičku, keby ste síce vedeli kde je, ale nevedeli, kam pôjde? Vedci teraz trochu poodhalili tento systém a ukázali, prečo sú vďaka nemu niektorí športovci úspešnejší ako iní.