BRATISLAVA. Sedemnásť dní. Presne tak dlho trvalo kosatke Tahlequah, známej aj ako J35, kým sa vzdala svojho mŕtveho mláďaťa.

Jeho bezvládne telo nosila nad hladinou viac ako dva týždne neďaleko kanadskej provincie Britská Kolumbia. Preplávala s ním približne 1600 kilometrov.
V sobotu videli pozorovatelia veľrýb J35 prvýkrát bez mláďaťa, ako pláva s inými kosatkami a kŕmi sa z húfu lososov.
"Jej cesta smútku sa skončila a správa sa pozoruhodne šantivo," vysvetľujú v článku vedci zo Strediska pre výskum veľrýb. Kosatka Tahlequah vyzerá byť v dobrej fyzickej kondícii.
Mláďa, ktoré kosatka oplakávala, sa zrejme potopilo na dno mora Sališ. Výskumníci tak jeho telo zrejme nebudú môcť získať na pitvu, ktorá mala určiť príčinu jeho smrti. Mláďa umrelo krátko po narodení.
Kosatka J35 patrí do južnej komunity kosatky dravej, ktorá obýva Sališské more.
V Kanade a Spojených štátoch amerických sú kosatky považované za ohrozený druh už takmer dve desaťročia. Za toto obdobie neprežilo po narodení zhruba 75 percent mláďat v južnej komunite.
Za posledné tri roky sa tamojším kosatkám nenarodilo žiadne životaschopné mláďa.
Problém s rozmnožovaním je spojený s potravou. Podvyživené matky kosatky nedokážu donosiť zdravé mláďatá. Kosatky lovia najmä lososa kráľovského, ktorý v súčasnosti tiež patrí medzi ohrozené druhy.