SME

Zoom: Francúzsko rozdelia na dve, v jednom bude platiť šaríja. Je to hoax

Ako sa politický nezmysel stal hoaxom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Francúzsko vraj rozdelia na dve časti. V jednej bude demokracia a v druhej islam a šaríja. Zabráni sa tak občianskej vojne vo Francúzsku.

Viaceré slovenské konšpiračné a dezinformačné médiá šírili v posledných dňoch podobnú správu a získavali vďaka nej na sociálnych sieťach lajky aj zdieľania. No v skutočnosti nešlo ani o fakt, dokonca ani o vyhlásenie politika, ktorý by mal reálnu moc podobný nápad presadiť. Jednoducho, nešlo o nič naozaj možné.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto radikálne riešenie navrhol ešte na jeseň minulého roka francúzsky akademik Christian de Moliner ako akési myšlienkové cvičenie. Je to filozof a spisovateľ, ktorého často označujú za marxistu a odporcu nacionalistickej pravice.

Konšpiračné weby však Molinerovo vyjadrenie doplnili aj informáciou, že veľká časť francúzskych moslimov sa domáha zavedenia radikálneho moslimského práva šaríja do tamojšej ústavy. Ako k tomu prišli, to už sa uviesť neunúvali.

Samozrejme, všetky tieto čudné weby s filozofickým nápadom narábali ako s neodvratnou budúcnosťou.

Ale je to podobné, ako keby sme teraz za našu budúcnosť považovali kastový systém, spoločné manželky a spoločnú štátnu výchovu detí, pretože to kedysi navrhoval iný filozof: Platón.

Jednoducho, je to hlúposť, ktorá ma so skutočným svetom spoločné asi toľko, ako majú vedecko-fantastické filmy. Nie, hocaký nápad zaznievajúci vo verejnom priestore ešte nie je štátnou politikou. A nie, hocaký nezmysel ešte nemá právo byť braný vážne len preto, že sa ho niekto neunúval vysloviť.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom však potom je, ako fungujú sociálne siete. Aj nedávno sme sa v Zoome rozprávali, ako ľudia na sociálnych sieťach šíria správy, nad ktorými sa nieže nezamyslia, ale ktoré ani nečítajú. Teda bez toho, aby na ne klikli a spoznali ich obsah.

Výskumy tiež ukazujú, že falošné správy, podobne ako akékoľvek šokujúce správy, sa šíria rýchlejšie ako overené, poctivé fakty. Nuž, a čosi podobné zrejme zafungovalo aj pri spomínanom článku o údajnom rozdelení Francúzska.

Ďalšie hoaxy:

Médiá informujú o vandalizme vo francúzskom kostole. Ale že by za útokom boli moslimovia, to už si konšpiračné weby domysleli, francúzske médiá totiž moslimov nespomínajú.

Migrantom žijúcim v Nemecku sa vraj narodilo skoro milión detí. Nuž, nenarodilo. Podľa Manipulatori.cz sa v Nemecku v roku 2016 narodilo cez 800-tisíc detí a to všetkým. Ženám bez nemeckého občianstva sa narodilo takmer 200-tisíc detí a významnú časť z nich tvoria deti, ktoré sa narodili... Poľkám.

SkryťVypnúť reklamu

A nie, jedenie vajíčka a banánu naraz vás nezabije. Napokon, v rôznych jedlách sú zmixované bežne, kedy ste inak naposledy jedli nejaký banánový koláč alebo palacinky s banánom? Podobný hoax sa podľa portálu Snopes šíri už od roku 2017 a je úplne zjavným nezmyslom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


32
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 50
SkryťZatvoriť reklamu