BRATISLAVA. Mars sa nám zrejme nepodarí tak skoro premeniť na Zem a kolonizovať.
No ak sa na červenú planétu niekedy dostanú ľudia, budú musieť niekde bývať.
Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) preto v roku 2014 vyhlásil súťaž o najlepšie vesmírne obydlie storočia z 3D tlačiarne (3D-Printed Habitat Centennial Challenge). Teraz je svojej záverečnej fáze.

Na konci júla vybrala NASA päť finalistov, ktorí si zatiaľ rozdelia sumu stotisíc dolárov. Konečná výhra je dva milióny dolárov.
Návrhy domov na Mars by sa mohli využiť aj pri obydliach na Mesiaci a iných vesmírnych telesách.
Prvé miesto: Tím Zopherus
V návrhu arkansaského tímu sa musia na Mars so Zeme dopraviť niektoré materiály - kovová kupolu na ochranu tlačiarne, vzduchotesné systémy, či okná. Steny domu vyrobia z dostupných materiálov na planéte a vytlačí ich tlačiareň.
Biela kupola bude domy tvoriť podobne, ako keď sliepka kladie vajíčka. Keď jeden dom dokončí, zdvihne sa, presunie sa ďalej a tlač začne odznova.
Druhé miesto: Tím AI Spacefactory
V druhom návrhu sa tvorcovia zamerali na tvar, ktorý by bol pre Mars najideálnejší. Z výpočtov im vyšiel valec, vďaka ktorému sa zväčší využiteľný priestor v dome.
Vyššia budova tiež dovolí rozdeliť obydlie na viacero častí a dodá tak astronautom viac súkromia na rôzne aktivity.
Obydlie je vytvorené z dvoch obalov - jeden ubytuje ľudí, druhý ich bude chrániť pred nehostinnými podmienkami Marsu.
Oba budú vytlačené zo znovupoužiteľného termoplastu. Izolácia bude z marťanských hornín.
Tretie miesto: Tím Kahn-Yates
Predvyrobené jadro obydlia pristane na Marse ako akákoľvek iná sonda. Po pristátí vysunie rameno tlačiarne a začne okolo seba budovať steny domu.
Zakryté otvory v stene budú dovnútra prepúšťať svetlo, medzi obydliami a stenou tak bude môcť byť umiestnená záhrada na čistenie vzduchu.
Štvrté miesto: Tím Seawrch+Apid Cor
V tomto modeli budú obyvatelia žiť v dvoch nafukovacích priestoroch, ktoré sa na Mars dopravia zo Zeme ešte pred príchodom posádky.
Okolo nafukovacích domov vytvorí 3-D tlačiareň vonkajší obal z marťanských hornín.
Obyvateľov bude chrániť pred radiáciou.
Piate miesto: Tím univerzity Northwestern v Evanstone
Aj posledný výherný tím navrhol nafukovací priestor, ktorý sa spolu s 3D tlačiarňou dostane na povrch Marsu pred príchodom posádky. Vonkajšiu stenu vytlačia z materiálov dostupných na planéte.
Návrh sa zameriava najmä na vnútorné usporiadanie domov.
"Mokré" izby ako kuchyňa, záchod a laboratórium sú umiestnené v jednej časti domu, aby bolo potrubie a iné mechanické prvky na jednom mieste.