SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Neandertálci zvládli aj ďalšiu vec ako moderní ľudia

Čo zvládli naši dávni prapredkovia.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Ešte stále jestvuje taká predstava: vraj to boli primitívi, len necivilizovaná slepá ulička evolúcie, naši vzdialení príbuzní... ale teda ani náhodou neboli ako my. Pretože neandertálci to v dejinách nezvládli, zvládli to naopak naši priami prapredkovia a výsledkom sme tu my, moderní ľudia.

Skryť Vypnúť reklamu

Teda, niežeby čokoľvek z toho bola pravda. V skutočnosti máme v sebe dodnes kúsok z neandertálcov, gény, ktoré sú pozostatkom kríženia medzi rôznymi poddruhmi dávnych ľudí.

A nie je ani pravda, že neandertálci boli hlúpejší ako vtedajší migranti prichádzajúci pred desaťtisícami rokov do Európy. Migranti, ktorých dnes považujeme za našich dnešných prapredkov.

Aj neandertálci mali umenie, kultúru, jazyk aj rituály. A nový výskum naznačuje aj to, že ovládli oheň. Čo, mimochodom, odporuje všetkým poučkám – tie totiž hovoria, že neandertálci oheň získavali nanajvýš vtedy, keď niekam v okolí udrel blesk. Nevedeli si ho však sami vytvoriť.

Zdá sa, že ani to nie je pravda.

Kľúčom podľa novej štúdie v magazíne Scientific Reports sú pyrit a pazúrik, presnejšie, pästné kliny, ktoré z neho v kamennej dobe praľudia získavali.

Skryť Vypnúť reklamu

Ukázalo sa totiž, že na získanie iskier a následné zapálenie ohňa nemusíte mať zložitejšie nástroje: stačí univerzálny švajčiarsky nožík paleolitu pästný klin. Vedci totiž vďaka pazúriku a pyritu dokázali získať iskry a následne s pomocou brezovej kôry založili oheň.

Navyše, pri experimentoch takýto postup zanechal na pästných klinoch mikrostopy. Preto sa vedci vydali do múzeí a preskúmali kamenné nástroje neandertálcov – a presne takéto mikroškrabance na ich nástrojoch aj naozaj objavili.

V skratke: neandertálci si zrejme vedeli sami založiť oheň. A to je kľúčová vec, pretože práve ovládnutie ohňa bolo motorom evolúcie. Zrazu ste mali teplo, relatívne bezpečie a lepšie ste dokázali spracovať potravu, z ktorej ste získavali viac živín.

Zdá sa teda, že neandertálci zvládli aj toto. Ak teda chcete o nich uvažovať ako o primitívnejších ľuďoch, nerobte to. Nie je to pravda. Zaujímavejšia je preto otázka, prečo vlastne dodnes neprežili.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale na tú veda momentálne nemá dobrú odpoveď.

Ďalšie správy z vedy:

Ak tiež násobíte psie roky siedmimi, nerobte to. Takto to naozaj nefunguje. Známy mýtus je veľkým zjednodušením: psy totiž, samozrejme, starnú rozdielne, podľa plemena či podľa svojej veľkosti.

Väčšina piesku, ktorý pokrýva takmer celý povrch planéty Mars, pochádza podľa chemickej analýzy z jediného miesta. Je ním takmer tisíc kilometrov dlhá formácia, ktorá leží blízko marsovského rovníka a volá sa Medusae Fossae.

Rýchle a extrémne otepľovanie našej planéty je na vine úbytku vtákov a rôznych cicavcov. Ukazuje to nový výskum, ktorý hľadal príčinu takéhoto vymierania druhov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pravek

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Zoom | Týždenný vedecký podcast, Neandertálci, Evolúcia človeka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ak sa chcú seniori nad 65 rokov prihlásiť ako náhradníci na očkovanie musia pátrať po tom, aký systém prihlasovania používa ich najbližšie očkovacie centrum. Ilustračná fotografia.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

10 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

9 h

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.

7 h

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

15 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan