SME

Zoom: Prales ukrýval posledného príslušníka strateného kmeňa

Je úplne sám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Volajú ho najosamelejší muž na Zemi. Je posledným príslušníkom izolovaného kmeňa, žije na rozsiahlom území Amazonského pralesa v Brazílii, sám je už aspoň dvadsaťdva rokov a s okolitým svetom nechce mať nič spoločné.

Výskumníci ho pritom naposledy zazreli v roku 1998. Až teraz sa brazílskej vládnej agentúre pre domorodcov Funai podarilo natočiť jedinečné zábery tohto muža – ani nevieme, ako sa volá.

SkryťVypnúť reklamu

No vieme, že pôvodný obyvateľ amazonskej divočiny obýva plochu viac ako 8-tisíc hektárov. A sám žije zrejme od roku 1995, keď všetci členovia jeho kmeňa zomreli.

Na videu polonahý stína strom.

Svet sa o mužovi prvýkrát dozvedel v roku 1996, vedci ho však nekontaktovali. A zdá sa, že osamelý domorodec si kontakt ani neželá. Aj keď mu zamestnanci agentúry nechávali v pralese pomoc v podobe sekier či semiačok, ani sa ich nedotkol.

Môže to byť prejav odporu. Ale aj nenávisti či strachu. Muž totiž žije na území pralesa v brazílskom štáte Rondônia. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch tu miestni farmári, drevorubači a zaberači pôdy vyvraždili a vyhnali početné populácie miestnych obyvateľov.

Jednu z takýchto čistiek zrejme prežil aj osamelý muž. V roku 1995 farmári zrejme zabili ostatných piatich členov jeho kmeňa. Jeho názov sa nepodarilo odhaliť, nevieme ani, akou rečou záhadný obyvateľ pralesa hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Domorodca výskumníci prezývajú "muž od diery". Meno dostal vďaka objavu prikrytých dier hlbokých približne 1,8 metra. Pravdepodobne slúžia na lov zvierat - domorodec sa živí mäsom z prasiat, vtákov a opíc. Dokonca si pestuje vlastné plodiny: udržiava si pár plantáží s papájou a kukuricou.

Odborníci odhadujú, že v brazílskej časti Amazonského pralesa žije približne 113 podobných kmeňov, ktoré dosiaľ nikdy nikto nekontaktoval. Takéto skupiny sa v poslednom čase objavujú častejšie, dôvodom je rozsiahle odlesňovanie veľkých častí Amazonského pralesa.

V prípade osamelého domorodca úrady vytvorili akési nárazníkové pásmo, ktoré majú bežní ľudia zakázané prekračovať a na ktorom je zakázaná výstavba. Uvidíme, či to bude stačiť.

Ďalšie správy z vedy:

Výskumníci zostrojili najrýchlejší rotor na svete. Otočí sa 60-miliárdkrát za minútu a drobnučká činka sa točila vďaka laseru.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré neurologické problémy môžu byť obyčajnými chybami evolúcie. Nová hypotéza hovorí napríklad o schizofrénii. Vzniknúť údajne mohla ako dôsledok chybnej mutácie pri prepájaní rôznych oblastí mozgu.

Symetróny zatiaľ nie sú. Takéto hypotetické častice majú vysvetľovať napríklad existenciu tmavej energie a mohli by byť akýmisi menšími bratmi Higgsových bozónov. No nový experiment na nič také nenarazil. Nová fyzika si bude musieť ešte počkať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu